Domowe sposoby na przeziębienie
Data publikacji 19 marca 2019
Gdy człowieka dopada przeziębienie, niemalże od razu ma on ochotę sięgnąć po wygodne w użyciu i szybkie w działaniu środki farmakologiczne. Obecnie nikt nie ma czasu na chorowanie. Nikt nie może sobie pozwolić na dłuższą przerwę od pracy. Bo ryzykowałby wtedy utratą ciekawych klientów. A czasem nawet utratą swojej stałej posady. Zamiast więc wygrzewać się w łóżku i postawić na kilkudniowy odpoczynek, chory stosuje olbrzymią ilość najróżniejszych preparatów. Bez opamiętania łyka tabletki na ból gardła, zapija poranną kawę syropem na kaszel, a gorączkę zbija kolorowymi kapsułkami. Choroba zwykle przemija, ale skutkiem ubocznym takich działań jest osłabienie ogólnej odporności organizmu, który przez to staje się jeszcze bardziej podatny na ataki wirusów i bakterii. Zamiast więc sięgać po produkty z apteki czy nawet stosować lekarstwa na receptę, czasem lepiej powrócić do starodawnych metod. I zainteresować się naturalnymi sposobami na zwalczenie przeziębienia. Jest ich całe mnóstwo!
Domowe sposoby na przeziębienie
Pierwszy sposób jest zdecydowanie najprostszy – to zwykła gorąca kąpiel. Niektórzy wykorzystują jej lecznicze działanie, nawet nie mając o nim zielonego pojęcia. Czują, że ich organizm jest wychłodzony i osłabiony, odczuwają zimno nawet przy maksymalnie nagrzanych kaloryferach, dlatego dla poprawy własnego samopoczucia przygotowują sobie ciepłą kąpiel w wannie. Jest to jedna z najlepszych rzeczy, jaką w trakcie przeziębienia można dla siebie zrobić. Średnia temperatura ciała człowieka (ok. 36 stopni C) tworzy bowiem idealne warunki dla rozwoju bakterii, które giną dopiero w znacznie cieplejszym środowisku. Można je zatem w taki sposób pokonać. Aby kąpiel w wannie zadziałała leczniczo, woda powinna mieć temperaturę wyższą od 36 stopni C. Nie dość, że w takim środowisku bakterie będą znikać w mgnieniu oka, to sam chory poczuje się znacznie lepiej – ciepła kąpiel odpręży jego zmęczone ciało i stanie się taką drobną przyjemnością w trakcie choroby.
Herbata z cytryną najlepsza na przeziębienie
Alternatywą dla syropów na kaszel z apteki są natomiast zwykłe… herbatki. Bo nic tak nie rozgrzewa i nie przygotowuje ciała do walki z wirusem jak gorący aromatyczny napar, wzbogacony odżywczymi substancjami. Na pewno warto dodać do niego przynajmniej niewielką ilość soku z cytryny. Trzeba jednak uważać, by napar nie miał zbyt wysokiej temperatury, gdyż w wyniku kontaktu cytryny z gorącym środowiskiem może dojść do powstania szkodliwych związków. Herbatę warto też uzupełnić rozgrzewającym imbirem o właściwościach przeciwzapalnych oraz sokiem z maliny – naturalnym lekarstwem na przeziębienie. Ogólnie rzecz biorąc chory powinien uzupełniać płyny jak najczęściej. Traci je bowiem wraz z potem, który przy gorączce jest produkowany na okrągło.