Dom

Dekoracje ścienne w salonie w stylu loft

Dekoracje ścienne w salonie w stylu loft

Decydując się na konkretny wystrój pomieszczenia bardzo często dodajemy do niego ciekawe dekoracje. Mają one za zadanie wypełnić przestrzeń i nadać jej indywidualnego charakteru. Elementy, które można powiesić na ścianie, takie jak obrazy czy ramki, są dodatkowo funkcjonalne, gdyż nie zabierają zbyt wiele miejsca. Szczególnie w salonie warto jest postawić na takie dekoracje. Jak je dopasować do stylu loft? Podpowiadamy.

Czym charakteryzuje się styl loftowy?

Styl loftowy, inaczej zwany industrialnym bądź przemysłowym, swoje korzenie posiada w dużych i często opuszczonych budynkach fabrycznych z XX wieku. To właśnie wtedy, na skutek panującej wówczas recesji gospodarczej, na rynek amerykański zaczęło napływać wiele budynków, które pełniły niegdyś rolę hal produkcyjnych. Zwykle były sprzedawane po niskich cenach, a te ogromne i puste przestrzenie szybko zamieniły się w miejsca spotkań środowisk artystycznych.

Styl ten charakteryzuje się dużą przestronnością, a także surowo wyeksponowanymi elementami konstrukcyjnymi. Wszystko utrzymywane jest w neutralnych odcieniach bieli, szarości, rzadziej w kolorach ziemi. W takiej aranżacji nie ma miejsca na ciepłe i przytulne akcenty. Obowiązuje tutaj zasada: im prościej, tym lepiej. Niepotrzebne są również wymyślne akcenty, jak duże bukiety kwiatów czy wzorzyste zasłony.

Jak wybrać nowoczesne dekoracje ścienne do stylu loft?

Dekoracje ścienne potrafią jednak odmienić każde pomieszczenie. Dzięki temu ściany nie są puste, a nadawany przez nie charakter może świetnie wpisywać się w zasady stylu loftowego. Jeżeli mamy możliwość odkrycia cegieł, nawet w ich części – warto to zrobić. Jeśli jednak nie możemy naturalnie odwzorować takiej struktury, przydadzą się obrazy oraz ramy z naturalnymi akcentami. Motywy drewniane świetnie podkreślą loftowy charakter salonu.

Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest również zawieszenie zegara ściennego. Nie tylko będzie on wskazywał nam czas, lecz także może stanowić idealne dopełnienie przestrzeni dużego pokoju. Przy wejściu do salonu często posiadamy hol lub przedpokój, w którym warto, aby znalazły się gustowne wieszaki na ubrania. Dopasowane kolorystycznie do wnętrza dodadzą mu szyku i elegancji.

Oprócz drewna i betonu często wykorzystywanym materiałem jest również metal. On także dobrze wpisuje się w ideę loftowego wykańczania pomieszczeń. Może być z powodzeniem stosowany jako element rzeźb ściennych czy wieszaków. Ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia, która w tym stylu pozwala na różnego rodzaju innowacje.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.