Podróże i Rozrywka

Czym charakteryzuje się piwo – lager?

Czym charakteryzuje się piwo – lager?

Piwo piwu nierówne. W sklepach można znaleźć różnorodne rodzaje tego trunku. Jedną z najpopularniejszych wersji jest natomiast lager. Czym się charakteryzuje? Jak smakuje? Dlaczego sięga po niego najwięcej osób? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Czym jest lager?

Lager to tak naprawdę najbardziej klasyczna obok pilsa wersja piwa. Z wyglądu jest bardzo przejrzyste, w smaku natomiast delikatne i mocno nagazowane. Wysoki poziom dwutlenku węgla zawdzięcza szczególnemu procesowi fermentacji i rodzajowi użytych drożdży. Lager to bowiem piwo dolnej fermentacji. W procesie produkcji drożdże pracują w stosunkowo niskich temperaturach – najczęściej od 5 do 10 stopni Celsjusza. Dzięki temu proces fermentacji jest wolniejszy, ale i łagodniejszy. W piwie wytwarza się mniej substancji smakowych i zapachowych, ale zarazem piwo jest delikatne i przyjemne do picia szczególnie w gorące, letnie dni. Lager – ale skąd właściwie ta nazwa? Historia klasycznego lagera rozpoczęła się w Niemczech. Swoją nazwę zawdzięcza zatem niemieckiemu słowu „lagern”, czyli leżakować. W Bawarii długo przechowywano bowiem piwo w chłodnych piwnicach, co zupełnie zmieniło ich smak oraz zapach.

Rodzaje lagera – nie tylko jasne piwo

Piwo lager nie musi być przy tym jasne. Istnieją również jego ciemne wersje. Piwo to może również oferować szeroką gamę smaków. Od bardzo gorzkich, aż po szczególnie słodkie. Tak naprawdę wszystko zależy od użytych w procesie jego produkcji gatunków chmielu i drożdży, a także rozmaitych dodatków. Praktycznie każdy browar rzemieślniczy ma klasycznego lagera w swojej ofercie. Jednym z popularnych producentów jest chociażby Browar-tenczynek.pl. Jego lager jest lekki i posiada lekko słodowy smak. Doskonale gasi pragnienie i pobudza kubki smakowe, zachęcając do sięgnięcia po kolejny kufel tego trunku. Do jego produkcji używa się aż trzech rodzajów słodu: pilzneńskiego, karmelowego jasnego oraz wiedeńskiego, a także dwóch rodzajów chmielu: Marynki i Lubelskiego.

Piwo lager również na słodko

Klasyczny lager jest też często bazą do stworzenia piw słodkich. Uwielbiają je szczególnie panie. Panowie jednak też po nie sięgają, szczególnie w czasie gorących, letnich dni. Wspomniany wcześniej Browar-tenczynek.pl ma na przykład w swojej ofercie piwo lager z marakują. Piwo wzbogacone jest smakiem tego tropikalnego owocu, dzięki czemu ma bardzo orzeźwiający charakter oraz doskonale gasi pragnienie. Jednocześnie daleko mu do znienawidzonego przez barmanów piwa z sokiem. Ten trunek ma tę owocowość już w swojej naturze, a na końcu i tak lekka słodycz ustępuje charakterystycznej goryczce, która pozostawia przyjemny smak na języku.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.