Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie żylaki

Co robić, gdy pojawiają się żylaki?

Data publikacji 28 lutego 2023

Gdy na nogach zaobserwujemy pajączki naczyniowe, to nie ma powodu do obaw, ponieważ jest to głównie defekt kosmetyczny i rzadko wywołują dolegliwości bólowe. Prawdziwy problem zaczyna się wtedy, gdy zaczną nam się robić żylaki na nogach. Nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale przede wszystkim powodują mnóstwo przykrych dolegliwości, a nieleczone prowadzą do powikłań, dlatego nie powinno się ich lekceważyć [1]. W przypadku ich pojawienia się wskazana jest wizyta u lekarza i rozpoczęcie leczenia. Jakie są metody leczenia żylaków? Sprawdź!

Czym są żylaki kończyn dolnych?

Mianem żylaków określa się wydłużenie i poszerzenie żyły, w wyniku którego uzyskuje ona kręty przebieg. Tendencję do powstawania żylaków mają głównie żyły na nogach. Wyróżnia się 3 typy żylaków: teleangiektazje (pajączki naczyniowe), żylaki siatkowate i żylaki głównych pni żylnych. Najgorsze są te ostatnie, ponieważ zwykle dają objawy przewlekłej niewydolności żylnej. Żylaki to problem, którego nie powinno się bagatelizować, ponieważ nieleczone mogą powodować powikłania w postaci choćby owrzodzeń, które są trudne do wyleczenia [1].

Objawy żylaków – jak rozpoznać żylaki?

Żylaki na nogach widoczne są w postaci miękkich sinawych uwypukleń skóry, które tworzą się na przebiegu żył w obrębie kończyn dolnych. Często towarzyszą im objawy takie jak:

  • uczucie ciężkości kończyn,
  • bóle nóg,
  • obrzęki nóg,
  • stan zapalny,
  • swędzenie skóry,
  • silne kurcze mięśniowe.

W przypadku dużych żylaków i silnych dolegliwości bólowych lub pojawienia się objawów sugerujących zapalenie żył głębokich wskazana jest niezwłoczna konsultacja z lekarzem. Porady specjalista najlepiej jednak zasięgnąć już we wczesnej fazie żylaków, aby zapobiec ich dalszemu rozwojowi.

Przyczyny powstawania żylaków

Istnieje kilka teorii tłumaczących, jak powstają żylaki, jednak naukowcom udało się ustalić, że główna przyczyna tkwi w genetycznie warunkowanych nieprawidłowościach zastawek żylnych lub zaburzeniach ściany żył. Defekty te powodują problemy z układem krążenia i zaburzają prawidłowy przepływ krwi w naczyniach krwionośnych. Ryzyko pojawienia się żylaków mogą dodatkowo zwiększać czynniki środowiskowe, w tym m.in. [1]:

  • ciąża,
  • długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej lub siedzącej,
  • długotrwała praca w wysokiej temperaturze,
  • nadwaga i otyłość,
  • dźwiganie ciężarów,
  • przebyte urazy i operacje nogi.

Dodatkowo ryzyko rozwoju żylaków rośnie wraz z wiekiem [1].

Żylaki nóg – diagnostyka i leczenie

Żylaki są widoczne i wyczuwalne dotykiem, dlatego często rozpoznanie stawia się wyłącznie na podstawie wywiadu i badania fizykalnego. Doświadczeni specjaliści wykorzystują tzw. testy opaskowe do stwierdzenia, gdzie znajduje się uszkodzona zastawka żylna. Jeśli zachodzi podejrzenie przebytej zakrzepicy lub planowana jest operacja żylaków, wykonuje się badanie USG dopplerowskie, które pozwala ocenić stan żył powierzchownych i głębokich [1].

Objawowe leczenie schorzenia obejmuje stosowanie leków doustnych i w formie miejscowej zawierających m.in. diosminę, np. Diosminex w tabletkach czy Diosminex Żel [3], a także innych substancji takich jak trokserutyna, rutozyd czy wyciąg z kasztanowca. Do zmniejszenia przykrych objawów prowadzi kompresjoterapia, czyli leczenie uciskowe polegające na noszeniu specjalnych podkolanówek lub pończoch uciskowych. Zaawansowane żylaki leczy się przy pomocy zabiegów chirurgicznych, np. skleroterapii lub laserowo [2].

Jak zapobiegać żylakom?

Profilaktyka żylaków obejmuje eliminację czynników zwiększających ryzyko ich wystąpienia. W ramach zapobiegania żylakom powinno się zatem [1]:

  • stosować zdrową dietę i dbać o odpowiednią wagę ciała,
  • unikać długotrwałego przebywania w jednej pozycji,
  • regularnie uprawiać aktywność fizyczną,
  • dbać o odpowiednie nawodnienie,
  • unikać gorących kąpieli i wizyt w saunach.

Płatna promocja marki Diosminex

Bibliografia:

  1. Frołow M., Żylaki, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2017 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/zylaki/63354,zylaki (dostęp: 2022.10.27.)).
  2. Frołow M., Leczenie żylaków, Medycyna praktyczna dla pacjentów, 2015 (witryna internetowa: https://www.mp.pl/pacjent/zakrzepica/zylaki/64132,leczenie-zylakow (dostęp: 20210.27.)).
  3. Witryna internetowa: https://diosminex.pl/ (dostęp: 2022.10.27.)
Łóżko kontynentalne co to? Wyjaśniamy, czym różni się od tradycyjnego

FCG

Jako zespół redakcyjny z pasją do tematów takich jak biznes, finanse, dom, technologia, motoryzacja, lifestyle i zdrowie, z radością dzielimy się naszą wiedzą z czytelnikami. Naszym celem jest upraszczanie złożonych zagadnień, aby uczynić je przystępnymi i zrozumiałymi dla każdego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?