Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie objawy ciąży

Ciąża czy nie, czyli jak rozpoznać, że się udało?

Data publikacji 15 czerwca 2022

Pierwsze objawy ciąży to nie tylko poranne mdłości, rozkojarzenie i zmęczenie. Każda kobieta jest inna i inaczej reaguje na zmiany hormonalne. Po czym rozpoznać, że się udało, i kiedy wykonać test ciążowy? Przeczytaj! Spis treści: 1. Starania o dziecko – kiedy są największe szanse? 2. Typowe i nietypowe pierwsze objawy ciąży 3. Kiedy sprawdzać, czy jest się w ciąży? 4. Jaki test ciążowy wybrać? 5. Badania beta HCG

Starania o dziecko – kiedy są największe szanse?

Dla wszystkich z nadzieją oczekujących pierwszych objawów ciąży słowem kluczowym jest „owulacja”. Tzw. jajeczkowanie to najważniejszy moment cyklu miesiączkowego, przypadający mniej więcej w jego połowie. W tym czasie, pod wpływem hormonów płciowych, dojrzała komórka jajowa uwalnia się z pęcherzyka Graafa i trafia do jajowodu, gdzie czeka, aby połączyć się z plemnikiem.

Dzień owulacji to zatem idealny moment na poczęcie dziecka, chociaż do zapłodnienia może dojść także 2-7 dni wcześniej i 2 dni później. Dlaczego? Komórka jajowa obumiera w ciągu 12-24 godzin po owulacji, a plemniki zachowują żywotność nawet do 72 godzin. Oznacza to, że jeszcze jakiś czas po jajeczkowaniu jest szansa na „fuzję gamet” i pozytywny wynik testu ciążowegoPowodzenie zależy jednak od wielu różnych czynników, w tym wieku i stanu zdrowia obojga partnerów, poziomu rezerwy jajnikowej kobiety i jakości nasienia mężczyzny, a także ich diety i stylu życia.

Ważne terminy:

  • Cykl miesiączkowy – okres od pierwszego krwawienia miesiączkowego do kolejnego.
  • Owulacja – środkowa faza cyklu miesiączkowego, podczas której komórka jajowa staje się gotowa do zapłodnienia.
  • Dni płodne – czas, w którym szanse na zajście w ciążę są największe, u kobiet miesiączkujących regularnie co 28-30 dni to okres między 11. a 21. dniem cyklu.
  • Dni niepłodne – czas, w którym szanse na zajście w ciążę są bardzo niskie lub zerowe.

Typowe i nietypowe pierwsze objawy ciąży

Gdy dojdzie do zapłodnienia, rusza lawina procesów biochemicznych, które trwają właściwie do końca ciąży. Przez 9 miesięcy oczekiwania na dziecko w organizmie kobiety zachodzi mnóstwo zmian anatomicznych i fizjologicznych. Ich motorem napędowym jest gonadotropina kosmówkowa (oznaczana w badaniu Beta HCG), progesteron i estrogen oraz inne hormony płciowe. To one powodują zatrzymanie miesiączki oraz wiele innych typowych i nietypowych pierwszych objawów ciąży.

Do najczęściej występujących pierwszych objawów ciąży zalicza się:

  • nudności i wymioty,
  • zaparcia lub biegunki,
  • częste oddawanie moczu,
  • powiększenie, tkliwość i bolesność piersi,
  • zmęczenie i drażliwość,
  • podwyższoną temperaturę ciała (37 stopni C.)
  • wzmożoną ilość wydzieliny pochwowej.

Nietypowe pierwsze objawy ciąży to np.:

  • nadwrażliwość sensoryczna,
  • katar nieinfekcyjny,
  • teleangiektazje, czyli tzw. pajączki na skórze,
  • realistyczne sny,
  • rozdrażnienie, uczucie rozbicia.

Kiedy sprawdzać, czy jest się w ciąży?

Najlepszy moment na wykonanie testu ciążowego to termin spodziewanej miesiączki lub kilka dni później. Wcześniejsze sprawdzanie „czy się udało” może dać mylnie negatywny wynik ze względu na relatywnie niskie w pierwszych dniach ciąży stężenie gonadotropiny kosmówkowej – hormonu, którego poziom widocznie wzrasta około 6.-12. dnia po zapłodnieniu, czyli po implantacji zarodka w jamie macicy. To jeden z procesów rewolucji hormonalnej, odpowiadającej za rozwój zarodka, a także pierwsze objawy ciąży.

Jaki test ciążowy wybrać?

Testy ciążowe przeznaczone do wykonania w domu mogą różnić się ceną, czułością i sposobem użycia, ale działają na tej samej zasadzie. Wychwytują obecność gonadotropiny kosmówkowej, której stężenie w I trymestrze podwaja się średnio co 48-72 godziny.

W aptekach i drogeriach można zakupić:

  • płytkowe testy ciążowe (z zakraplaczem),
  • paskowe testy ciążowe (z paskiem testowym),
  • strumieniowe testy ciążowe (przypominające flamaster),
  • cyfrowe testy ciążowe (zaawansowana wersja testów strumieniowych).

Każdy z nich jest wiarygodny i daje ponad 95 proc. pewności, że się udało bądź nie. Oczywiście pod warunkiem, że test został wykonany prawidłowo w odpowiednim czasie. Jeśli po otrzymaniu wyniku wciąż pojawiają się wątpliwości, najlepiej wykonać badanie beta HCG z krwi i umówić się do ginekologa.

Badanie beta HCG

W odróżnieniu od domowych testów ciążowych, laboratoryjne badanie beta HCG wykonuje się z krwi. Gonadotropina kosmówkowa w organizmie ciężarnej najpierw pojawia się w surowicy, a dopiero potem w moczu, dlatego też badanie beta HCG pozwala na wcześniejsze wykrycie ciąży niż testy ciążowe z moczu. Mimo to, na pobranie krwi nie należy umawiać się wcześniej niż 12. dnia po ostatnim stosunku (gdy potencjalnie doszło do zapłodnienia). Jak już było wspomniane, poziom beta HCG wzrasta dopiero po zagnieżdżeniu zarodka w jamie macicy, na co trzeba poczekać niecałe 2 tygodnie. Jeśli wynik badania beta HCG będzie pomyślny, należy udać się do lekarza, który wykona badanie ginekologiczne i USG transvaginalne, potwierdzi ciążę, zleci odpowiednie badania i podpowie, jak sobie radzić z uciążliwymi dolegliwościami.

Zobacz także Wciągający nowy serial Polsatu „Matka”! Ile jest odcinków? Olga Bołądź w roli głównej!

Jak dbać o brodę w upalne dni

FCG

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?