Lifestyle

Balsa modelarska – skarb modelarzy i nie tylko!

Balsa modelarska – skarb modelarzy i nie tylko!

Balsa modelarska tzw. ogorzałka wełnista, to deseczki o średnim stopniu twardości. Powstaje ona z drewna uzyskanego z drzew rosnących w Ameryce Południowej i Środkowej. Jest ona stosowana przez hobbystów oraz modelarzy. Co ciekawe, drzewa te bardzo szybko rosną. Mogą osiągnąć one wysokość 15 metrów. Zapylane są natomiast w nocy – przez nietoperze! Balsa to fantastyczne drzewo, które w naturze przetrwa w skrajnych warunkach. Jest wykorzystywane do wspaniałych rzeczy. Przyjrzyjmy się, do jakich!

Balsa modelarska – właściwości

Balsa modelarska charakteryzuje się wysoką wytrzymałością. Ponadto jest to najlżejsze drzewo na świecie. Balsa jest dwukrotnie lżejsza niż korek. Drewno z balsy wykorzystywane jest przy budowie prawdziwych łodzi, jachtów oraz samolotów. Znalazło ono także zastosowanie przy wyrobie desek surfingowych. Deski balsowe są wykorzystywane także w modelarstwie. Jakie są zalety balsy modelarskiej? Oto kilka z nich:

  • łatwo się klei za pomocą kleju;
  • możemy ją połączyć z materiałami tj. papier, tektura oraz pianka;
  • w sprzedaży dostępne są deski z balsy o grubości zaczynającej się od 1 mm;
  • łatwa w obróbce – można ją ciąć za pomocą nożyka lub skalpela (grubsze deski potniemy przy pomocy piłki o drobnych zębach);
  • ładny, jasny kolor (bez widocznych słojów oraz sęków) – na balsy modelarskiej można pisać ołówkiem np. aby oznaczyć poszczególne elementy, łatwo pokryć ją farbą.

Ze względu na właściwości balsa modelarska znalazła zastosowanie w wielu dziedzinach.

Balsa modelarska – zastosowanie

Gdzie jest używana balsa modelarska? To bardzo pożądany przez hobbystów oraz modelarzy materiał. Z balsy robione są obiekty latające oraz statki. Niezwykle lekkie drewno z balsy ma odpowiednią wyporność i doskonale utrzymuje się na wodzie. Z kolei samolot zrobiony z balsy spadając z dużej wysokości nie odniesie żadnych poważnych szkód – tak bardzo wytrzymałe jest drewno z balsy.

Deski z balsy są stosowane do wyrobu przedmiotów tj.:

  • batuty używane podczas koncertów;
  • lekkie spławiki wędkarskie;
  • protezy ortopedyczne;
  • izolacje dźwiękowe;
  • lekkie rusztowania.

Z balsy modelarskiej możemy tworzyć małe budowle, pudełeczka oraz meble. Świetnie nadaje się ona na drewniany domek dla lalek czy bożonarodzeniową szopkę. Może ona być śmiało wykorzystywana przez studentów architektury do tworzenia makiet. Aby wykonać projekt z balsy modelarskiej nie trzeba posiadać specjalnych umiejętności. Wystarczą podstawowy sprzęt tj. skalpel, piłka, klej oraz dużo cierpliwości – zwłaszcza, gdy dopiero zaczynamy naszą przygodę z balsą modelarską.

Balsa modelarska – gdzie kupić?

Balsa modelarska, aczkolwiek pochodzi ona z odległych krajów, jest ona u nas ogólnodostępna. Możemy kupić ją w sklepach budowlanych oraz w sklepach internetowych. Podczas zakupu w Internecie powinniśmy zwrócić uwagę na fakt, że jest to produkt wymagający szczególnego pakowania. Biorąc pod uwagę, ile frajdy sprawia modelarstwo, jakie są właściwości balsy modelarskiej oraz jak niewielka ilość materiału jest wykorzystywana do tworzenia modeli, cena balsy nie jest wygórowana.

Modelarstwo wciąż ma swoich fanów. Wystarczy spojrzeń na Kolejkowo we Wrocławiu lub znany na całym świecie Miniatur Wunderland w Hamburgu. Wymaga ono dużej cierpliwości, precyzji, zdolności manualnych, a także pogłębiania wiedzy technicznej. Chociaż wygląda to na zabawę, modele łódek, samolotów oraz budowli odzwierciedlają wygląd oryginalnych obiektów w najmniejszych detalach.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.