Most belkowy – prosta i bezpieczna przeprawa
Data publikacji 29 września 2020Mosty to obiekty, bez których codzienne życie byłoby znacząco utrudnione. Droga do pracy uległaby najpewniej wydłużeniu, a nasz plan dnia wyglądałby inaczej w porównaniu do standardowego grafiku. Niestety czasami tak się dzieje.
Uszkodzenie mostu lub jego zniszczenie przez siły natury to znaczące utrudnienie w komunikacji pieszej oraz samochodowej. W takich sytuacjach najczęściej wyznacza się objazdy, które potrafią sięgać kilkudziesięciu kilometrów. Jest to duże i kosztowne utrudnienie dla wszystkich uczestników ruchu. Wzniesienie nowego obiektu wymaga czasu liczonego bardziej w miesiącach niż tygodniach. Taki stan rzeczy będzie z pewnością dla wszystkich dotkliwy, gdyż objazdy wymagać będą dodatkowych nakładów finansowych i czasu. Na takie nieszczęścia, ale także na zaplanowane prace odpowiedni będzie most belkowy. W jaki sposób będzie przydatny?
Most belkowy – zadania i funkcje
Most belkowy umożliwia przeprawę na odcinku do 21 m. Wynika to z długości dostępnych przęseł, które mają standardowe długości tj.: 9, 10.5, 13.5, 15.7 i 21 metrów. Z kolei szerokość sekcji może być zróżnicowana poprzez zainstalowanie jednej lub kilku elementów o szerokości 1.5, lub 2.1 m. Długość mostu można zwiększyć dzięki podporom pośrednim. Rozwiązanie to będzie przydatne w niestandardowych okolicznościach. Konstrukcja dzięki wydajnemu systemowi łączeń, a także zintegrowanym zaczepom jest szybka w montażu. Duże tempo instalacji wymagane jest w przypadku nagłego uszkodzenia dotychczas głównego mostu. W celu utrzymania sprawnego przejazdu na takim odcinku potrzeba wdrożenia szybkich działań staje się koniecznością. Z pewnością reanimacja starego mostu lub jego budowa od nowa, wymagać będzie czasu. W tym okresie idealnym zastępcą będzie właśnie most belkowy.
Rozwiąż problem transportu
Natężenie w miastach, ale także na niektórych trasach poza miejskich nieustannie rośnie. Zatłoczone ulice w wielu ośrodkach to chleb powszedni o poranku i w godzinach popołudniowych. Intensywność ruchu dla wielu mostów nie była przewidziana na dotychczasowe warunki. Stwarza to niebezpieczeństwo, na które narażeni jesteśmy my wszyscy. W takiej sytuacji rozebranie i budowa od podstaw lub wzmocnienie konstrukcji wymagać będzie czasu, którego po prostu brakuje. Instalacja bliźniaczego mostu pozwoli na przeniesienie dotychczasowego ruchu lub rozdzielenie go pomiędzy dwie budowle. W ten sposób znacząco podnosimy bezpieczeństwo. Oddalamy w ten sposób ryzyko zawalenia, zniszczenia, a także powstawania korków lub nieprzyjemnych objazdów. Szybkość i łatwość budowy to duża zaleta zwłaszcza w sytuacjach awaryjnych. Zerwanie mostu, który jest jedynym lub kluczowym łącznikiem danej miejscowości ze światem może skutkować utrudnieniami w dostawach żywności, lub udzieleniu pomocy poszkodowanym. Również w takich okolicznościach wymagana jest szybkość działania. Mosty modułowe, czyli np. wariant belkowy będą solidnym wsparciem w kryzysowych momentach.
Mosty to konstrukcje, z którymi mamy do czynienia każdego dnia. Nie zdajemy sobie sprawy, jak ułatwiają nam codzienne funkcjonowanie. Gdyby wyłączyć je z ruchu, to droga do pracy lub szkoły, a także transfer towarów byłby bardzo utrudniony. W sytuacjach kryzysowych bez sprawnych działań ucierpieć może mienie, zdrowie, a nawet życie. Tak więc, szukając doraźnych lub tymczasowych rozwiązań, warto pomyśleć o grupie mostów modułowych w tym modelu belkowym. Dzięki temu będziemy mieć w ręku realne rozwiązanie wielu problemów komunikacyjnych.