Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś

Grypa atakuje – co na ból i gorączkę?

Zdrowie
co na gorączkę
Data publikacji - 24 marca 2025


Grypa to choroba wirusowa dróg oddechowych, której towarzyszy dość dużo uciążliwych objawów, w tym między innymi wysoka gorączka, bóle mięśniowe i bóle głowy, objawy ze strony układu oddechowego oraz ogólne rozbicie i złe samopoczucie. Najwięcej zachorowań na grypę obserwuje się w Polsce w okresie od października do kwietnia. Szczyt zachorowań na wspomnianą chorobę natomiast zwykle obejmuje styczeń, luty i marzec. O zarażenie się grypą nie jest trudno, zwłaszcza w dużych skupiskach ludzi. Jak radzić sobie z chorobą i towarzyszącymi jej objawami? Szczegółowe informacje zebraliśmy poniżej. 

Czym jest grypa i jakie ma objawy?

Grypa jest ostrą chorobą zakaźną wywoływaną przez wirusy grypy rozprzestrzeniające się zwłaszcza drogą kropelkową. Wirusy atakują układ oddechowy człowieka, po czym przenikają do krwi, przyczyniając się do wystąpienia wielu uciążliwych dolegliwości. Grypa ma znacznie gwałtowniejszy przebieg od przeziębienia – zwykle jej objawy pojawiają się w jednej chwili i są nasilone (w przeciwieństwie do przeziębienia, w przypadku którego rozwijają się stopniowo). Do najbardziej charakterystycznych objawów grypy można zaliczyć:

  • wysoką gorączkę,

  • dreszcze,

  • bóle głowy,

  • bóle mięśni,

  • złe samopoczucie,

  • uczucie rozbicia,

  • suchy kaszel,

  • ból gardła.

Grypa u małych dzieci może również przyczyniać się do wystąpienia innych objawów. Zalicza się do nich m.in. rozdrażnienie, brak apetytu, senność czy wymioty. 

Leczenie grypy w domu jest przede wszystkim objawowe. Nie stosuje się antybiotyków, bo choroba ma podłoże wirusowe, a nie bakteryjne. Lekarz może zdecydować o podaniu pacjentowi leku przeciwgrypowego z oseltamiwirem w odpowiednio dobranej dawce. Dodatkowo stawia się na leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, leki na kaszel, ból gardła i inne dokuczliwe w danym przypadku objawy.

Co na ból i gorączkę przy grypie?

W przypadku grypy najbardziej uciążliwe dolegliwości obejmują wysoką gorączkę oraz dolegliwości bólowe głowy, bóle gardła, a także bóle mięśniowe. Sama gorączka nie jest złym objawem i świadczy o prawidłowym działaniu układu immunologicznego, jednak zbyt wysoka gorączka może być niebezpieczna, dlatego chory na grypę powinien regularnie kontrolować temperaturę swojego ciała i w razie potrzeby przyjmować leki obniżające gorączkę. W tym przypadku pomogą produkty na ból i gorączkę dostępne bez recepty. Do najczęściej stosowanych zalicza się preparaty z paracetamolem lub ibuprofenem, ewentualnie w przypadku osób dorosłych preparaty z kwasem acetylosalicylowym (aspiryna). Zanim sięgniesz po produkty na ból i gorączkę, upewnij się, że nie masz przeciwwskazań do ich przyjmowania oraz wiesz, jak zażywać je bezpiecznie (m.in. prawidłowe dawkowanie). 

Leczenie grypy – co jeszcze stosować?

Wysoka gorączka, bóle głowy, gardła czy mięśni to niejedyne objawy grypy, z którymi pacjent może mieć potrzebę walczyć. Przy grypie niejednokrotnie dokucza również suchy kaszel, zatem w razie potrzeby, najlepiej po wcześniejszej konsultacji z lekarzem lub farmaceutą, można sięgnąć po leki przeciwkaszlowe. Jeśli pacjent będzie się natomiast zmagać z uczuciem zatkanego nosa, mogą pomóc hipertoniczne spraye do nosa lub inne leki donosowe obkurczające naczynia błony śluzowej. Przede wszystkim pacjent z grypą powinien postawić na wypoczynek, najlepiej w łóżku oraz picie dużej ilości płynów. Nie ma co zwlekać, jeśli zauważymy, że stan chorego gwałtownie się pogarsza – niezbędna jest wtedy pilna konsultacja z lekarzem. 

Jak chronić się przed zachorowaniem na grypę?

By nie leczyć, najlepiej zapobiegać w porę, czyli przestrzegać zasad pomagających chronić się przed zarażeniem grypą. Przede wszystkim warto rozważyć szczepienia przeciw grypie, które wykonuje się raz w roku. Szczepienia są rekomendowane każdemu, a już szczególnie osobom z grupy ryzyka ciężkich powikłań tej choroby. Nie bez znaczenia w profilaktyce grypy jest również przestrzeganie zasad higieny osobistej. Ważne jest, aby często i dokładnie myć ręce wodą z mydłem, a poza domem stosować preparaty antyseptyczne w żelu lub płynie. Najlepiej ograniczyć też w miarę możliwości przebywanie w dużych skupiskach ludzi, a jeśli jest to niemożliwe, trzeba w takich miejscach zadbać o swoje bezpieczeństwo. W miejscach publicznych dobrze unikać zbędnego dotykania powierzchni, w tym klamek czy poręczy. Warto też wyeliminować nawyk dotykania rękami twarzy, w tym zwłaszcza okolic oczu, nosa i ust.

FCG

Jako zespół redakcyjny z pasją do tematów takich jak biznes, finanse, dom, technologia, motoryzacja, lifestyle i zdrowie, z radością dzielimy się naszą wiedzą z czytelnikami. Naszym celem jest upraszczanie złożonych zagadnień, aby uczynić je przystępnymi i zrozumiałymi dla każdego.

Może Cię również zainteresować

Potrzebujesz więcej informacji?