Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom Gotowy dom prefabrykowany

Gotowy dom prefabrykowany, czyli jaki?

Data publikacji 29 kwietnia 2024

Domy prefabrykowane, czyli budynki, których elementy, takie jak ściany z oknami i drzwiami, podłogi oraz stropy i dach są produkowane w fabryce, a następnie montowane na działce budowlanej, stają się coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem mieszkalnym. Charakteryzują się nie tylko krótszym czasem realizacji w porównaniu do tradycyjnych metod budowlanych, ale także większą precyzją wykonania. A jak wygląda gotowy dom modułowy z elementów prefabrykowanych? Technologia prefabrykacji oferuje różnorodne opcje wykończenia, od stanu surowego po w pełni wykończone domy pod klucz. W artykule dowiesz się więcej o stopniach realizacji założeń projektowych.

Standard wykończenia gotowego domu szkieletowego

Jednym z kluczowych atutów technologii prefabrykacji jest szybkość realizacji projektów domów. Dzięki produkcji poszczególnych ich elementów w kontrolowanych warunkach w zamkniętej hali, możliwe jest znaczne skrócenie całego procesu budowy, co jest szczególnie istotne w perspektywie stale rosnących cen materiałów budowlanych czy szybujących w górę kosztów wynajmu nieruchomości.

Tradycyjne metody budowy wymagają miesięcy, a nawet lat, aby zakończyć projekt. W przypadku gotowego domu prefabrykowanego wystarczy nawet 90 dni od złożenia zamówienia, aby zacząć planować przeprowadzkę – sam montaż elementów konstrukcji na działce budowlanej trwa od paru godzin do kilku dni. Ten czas może się jednak różnić w zależności od stopnia skomplikowania realizacji. Liczy się też standard wykończenia. A jaki on może dokładnie być? Przyjrzyjmy się propozycjom projektów domów prefabrykowanych szkieletowych dostępnych na platformie Domum.

Gotowy dom szkieletowy w trakcie montażu

Stan surowy zamknięty

Temu wariantowi daleko do gotowego domu modułowego z elementów prefabrykowanych. W tej wersji nieruchomość ma już ściany zewnętrzne i nośne, dach z pokryciem i orynnowaniem, okna, drzwi, a nawet parapety. Ściany są ocieplone z zewnątrz, lecz bez warstwy wykańczającej elewację – tj. tynku czy okładziny elewacyjnej. Taki standard wykończenia wpisuje się w potrzeby osób, które wolą indywidualnie decydować o takich aspektach, jak rodzaj instalacji wod-kan, elektrycznej, C.O., i C.W.U., kolorystyka elewacji i ścian, czy wygląd podłóg. To również dobra opcja dla osób, które w danym momencie operują ograniczonymi środkami finansowymi lub planują stopniowo wykańczać całość.

Stan deweloperski

Nie jest to jeszcze gotowy dom szkieletowy, ale zwolenników stanu deweloperskiego z pewnością nie brakuje. To popularna i uniwersalna opcja, która pozwala na oszczędność czasu, ale jednocześnie daje możliwość personalizacji. Dom w stanie deweloperskim zawiera wszystkie elementy stanu surowego zamkniętego, plus wewnętrzne ściany działowe, instalacje elektryczne i hydrauliczne oraz tynki. Podłogi są przygotowane do wykończenia, a ściany gotowe do malowania. Zakończone są także wszelkie prace związane z ociepleniem i elewacją budynku.

Stan pod klucz

Ten wariant jest zdecydowanie najbliższy pojęciu gotowego domu prefabrykowanego. Właścicielom pozostaje już tylko aranżacja wnętrz, zakup mebli oraz dodatków. A czym nie trzeba się już przejmować? W tym standardzie przygotowane są warstwy wykańczające ścian i podłóg oraz wszelkie instalacje. Niekiedy można się spotkać z pełnym wyposażeniem łazienki, czyli tzw. białym montażem. Ta opcja będzie idealna dla tych, którzy cenią sobie wygodę i szybkość przeprowadzki bez dodatkowych prac wykończeniowych na głowie.

Gotowy dom modułowy z elementów prefabrykowanych

Zalety gotowego domu modułowego pod klucz

Wybierając dom prefabrykowany w stanie pod klucz nie narażasz się na stres w związku z całym procesem budowy i wykończenia wnętrz. Nie musisz angażować się w poszukiwania wykonawców, nadzorowanie prac, czy też zarządzanie harmonogramem – wybierając jeden z projektów na platformie Domum, pozostawiasz wszystko w rękach realizatora Twojego domu marzeń. To szczególnie ważne dla osób, które nie mają doświadczenia budowlanego lub po prostu cenią sobie wygodę i czas.

Jedną z głównych zalet gotowego domu prefabrykowanego jest możliwość stosunkowo szybkiej przeprowadzki. W przeciwieństwie do tradycyjnego budownictwa, gdzie czas oczekiwania może się przedłużać z powodu nieprzewidzianych opóźnień, nieruchomości z gotowych elementów są realizowane według harmonogramu. Wszystkie komponenty są produkowane i przygotowywane w kontrolowanym środowisku fabrycznym, a ryzyko błędów i opóźnień jest znacząco ograniczone. Realizacja obiektu pozostaje w rękach jednej firmy, więc nie trzeba dodatkowo przejmować się jakością materiałów ani przebiegiem poszczególnych etapów z perspektywy ich dokładności.

Wybór gotowego domu szkieletowego z elementów prefabrykowanych to również większa pewność pod względem kosztów – wydatki związane z realizacją projektu są znane z góry. Dzięki temu możesz lepiej zarządzać swoimi finansami i zaplanować wszelkie zakupy związane z aranżacją wnętrz, bez obaw, że budżet nagle się uszczupli.

***

Współczesne technologie i metody prefabrykacji pozwalają na szybkie i efektywne wznoszenie budynków, które nie tylko spełniają wysokie standardy energooszczędności i trwałości, ale również zapewniają komfort mieszkania. Wybór gotowego domu modułowego z elementów prefabrykowanych pozwala zaoszczędzić czas i uniknąć wielu typowych dla budownictwa tradycyjnego problemów, czyniąc cały proces budowy bardziej przystępnym i mniej stresującym.

Materiał zewnętrzny

Łóżko kontynentalne co to? Wyjaśniamy, czym różni się od tradycyjnego

FCG

Jako zespół redakcyjny z pasją do tematów takich jak biznes, finanse, dom, technologia, motoryzacja, lifestyle i zdrowie, z radością dzielimy się naszą wiedzą z czytelnikami. Naszym celem jest upraszczanie złożonych zagadnień, aby uczynić je przystępnymi i zrozumiałymi dla każdego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?