Kompleksowe przygotowanie się do rezonansu tomma
Data publikacji 22 sierpnia 2022
Rezonans magnetyczny to jedno z nieinwazyjnych badań. To technika obrazowania medycznego. Jest on wykonywany dzięki polu magnetycznemu i fal radiowych. Wykorzystywane do badania w wielu przypadkach. Dzięki niemu możliwe jest uzyskanie przekroju ciała bez udziału promieniowania jonizującego. W ten sposób powstają szczegółowe obrazy narządów i tkanek.
Badanie to trwa dłuższą chwilę. W zależności od rodzaju i potrzeb może trwać od 20 min do nawet godziny.
Przygotowanie do tomma rezonans
Przygotowanie do badania zależy od tego, czy konieczne będzie podanie środka kontrastowego. Nie należy jeść na 3 godziny przed wykonywanym badaniem oraz pić godzinę przed. Konieczne jest potwierdzenie tego faktu w rejestracji medycznej.
Osoby, które zażywają jakiekolwiek stałe leki, mają obowiązek zażywania ich tak jak wcześniej.
Ważne jest, aby ubranie, w którym przyjdzie się odbyć badanie, nie posiadało żadnych metalowych elementów. Konieczne jest zwrócenie uwagi na spinki, zamki, opaski itp.
Warto też zwrócić uwagę czy na miejsce badania nie ma się w elementach garderoby innych metalowych rzeczy np. telefonu, kart magnetycznych.
Przed badaniem tomma rezonans konieczne jest przyniesienie wszystkich niezbędnych dokumentów. Nie zapomnij o dowodzie tożsamości, skierowaniu na badania, jeśli będzie ono wykonywane państwowo. W przypadku posiadania jakichkolwiek implantów konieczne jest dostarczenie skierowania o braku przeciwwskazać do wykonywania rezonansu tomma.
Jeśli badanie będzie przeprowadzone w kontraście, niezbędne jest przyniesienie wyniku kreatyniny. Z tego względu, że kontrast nie jest szkodliwy dla człowieka, jednak po jego wstrzyknięciu do ciała potrzebna jest jego wydalenie później. Badanie w kontraście zleca lekarz radiolog. Pacjent w każdej chwili ma prawo zrezygnować z badania w kontraście. Jednak może to zaburzyć wynik badania. Z tego względu, że lekarz robi to na podstawie wywiadu medycznego na podstawie dane medyczne.
Jeśli ma się wcześniejsze wyniki badań USG, KTG, RTG lub dokumentację dotyczącą danego schorzenia warto też ją przynieść.
W przypadku gdy konieczny jest rezonans oczodołu i głowy konieczne jest zmycie makijażu, ponieważ drobinki metali, które mogą znajdować się w kosmetykach w mniejszym lub większym stopniu większym stopniu wpłynąć na wynik badania.
W przypadku badania dzieci, ważne jest, że badanie nie zostanie wykonane w trakcje bądź bezpośrednio po przebyciu infekcji. Należy zaczekać około 2 tyg po tym, jak wszystkie objawy ustąpią, wtedy można wykonywać badanie u dzieci.
Dzieci, które mają mieć przeprowadzone badanie w sedacji, powinny zostać na czczo 6 godzin w przypadku karmienia pokarmami stałymi oraz 4 godziny na czczo, jeśli jest karmione mlekiem matki.
Osoby dorosłe, które mają mieć przeprowadzone badanie w uśpieniu, powinny nie spożywać pokarmów przez 6 godzin oraz nie pić przez 2.
Tomma rezonans — przeciwskazania
Badanie to u większości pacjentów jest całkowicie bezpieczne. Jednak istnieją przeciwskazania, które sprawiają, że nie należy wykonywań rezonansu tomma. Bezwzględnymi przeciwskazaniami do badania jest kardiostymulator, implant ślimakowy, metaliczne ciało obce w gałce ocznej, klips na naczyniu wewnątrzczaszkowym z materiału ferromagnetycznego.
Względnymi przeciwskazaniami jest klaustrofobia, metalowe ciało obce znajdujące się w którejś z tkanek miękkich, sztuczne zastawki serca, trwały tatuaż, makijaż, protezy lub implanty stomatologiczne, pompa insulinowa, ciąża — w szczególności pierwszy trymestr bądź jaskra.