Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle Nakrętki

Nakrętki i ich rodzaje

Data publikacji 29 lipca 2022

Gama artykułów metalowych dostępnych na rynku może imponować. Tych rozwiązań jest naprawdę dużo i sprawdzają się one znakomicie w różnych sytuacjach. Mają przede wszystkim charakter techniczny, dlatego są szeroko wykorzystywane przy produkcji maszyn różnego rodzaju, a także przy pracach konstrukcyjnych. Generalnie rzecz biorąc, nakrętki same w sobie raczej nie okazują się przydatne. Wszystko zmienia się, gdy na horyzoncie pojawią się śruby. Właśnie z nimi nakrętki są kompatybilne – jednakże nie każda i nie ze wszystkimi. Bardzo dużo zależy tutaj od rozmiarów. Poszczególne typy śrub gwintowanych oraz nakrętek posiadają odmienne oznaczenia, na podstawie których można stwierdzić, czy dany element jest tym właściwym. – Prawidłowo dobrane nakrętki muszą mieć taki sam rozmiar, jak śruby. Wtedy można ich użyć zgodnie z przeznaczeniem – wyjaśnia pan Przemysław, specjalista z hurtowni metalowej e-Armet.pl. – Prowadzimy sprzedaż zarówno nakrętek, jak też śrub, więc w jednym miejscu można nabywać produkty z obu kategorii – wyjaśnia.

Nakrętek jest wiele – czym się różnią?

Standardowy zakres rozmiarów nakrętek reguluje norma DIN 934. Wiąże się z nią klasyfikacja rozmiarowa od M5 do M36. Normą jest także to, że nakrętki są na etapie produkcji poddawane cynkowaniu. Oznacza to, że zostaje na nie naniesiony ocynk galwaniczny. Zabezpiecza on je przed korozją, ale też negatywnym wpływem innych czynników zewnętrznych. Stal ocynkowana jest powszechnie spotykanym materiałem w świecie elementów metalowych, szczególnie tych stosowanych w działaniach konstrukcyjnych oraz technicznych. Zróżnicowanie z uwagi na rozmiar nie wyczerpuje jednakże tematu, który okazuje się w praktyce zdecydowanie szerszy. Dość wspomnieć tutaj chociażby o kilku kategoriach nakrętek, jakie są odmienne od siebie w aspekcie budowy. Aktualnie da się wskazać trzy kluczowe kategorie.

Co jeszcze w nakrętkach piszczy?

Oferta związana z nakrętkami to wiele propozycji różnych producentów, ale wybierając konkretne należy kierować się pewnymi kryteriami. Powinny zawsze pochodzić ze sprawdzonych źródeł, posiadać konieczne certyfikaty oraz aprobaty techniczne. To daje pewność, że kupiona nakrętka określana przez dystrybutora mianem ocynkowanej rzeczywiście będzie posiadać tę cechę. Jak już wyżej wspomniano, istnieją trzy najważniejsze warianty nakrętek, jakimi warto się bliżej zainteresować. Nakrętki z łbem sześciokątnym można uznać za najbardziej typowe. Pasują świetnie do śrub z gwintem o rożnej długości. Są doskonałym elementem dystansującym i zapewniają stabilne osadzenie śruby, trzymając ją ściśle przy powierzchni drewnianej czy metalowej. Odrębną kategorię stanowią nakrętki kołpakowe, zakończone zaokrągloną końcówką. Przy nich stosuje się zazwyczaj podział na te wykonane ze stali ocynkowanej, nierdzewnej A2 oraz kwasoodpornej A4. Zastosowanie konkretnego typu zależy od specyfiki warunków, w jakich będą montowane.

Inne warianty nakrętek warte uwagi

Popularnym rodzajem, dość często spotykanym na rynku, są nakrętki motylkowe. Tutaj można zetknąć się zarówno z takimi wykonanymi z metalu, zwłaszcza różnych wariantów stali (ocynkowanej, nierdzewnej, kwasoodpornej), jak też z mosiądzu lub polimerów. Ich charakterystyczną cechą jest ergonomiczny kształt i „skrzydełka”, które pozwalają je ręcznie dokręcać. O ile wcześniej wymienione typy nakrętek zazwyczaj montuje się z użyciem narzędzi, tak motylki są z reguły dokręcane manualnie. Filozofia w przypadku nakrętek motylkowych jest zawsze zbliżona, jednakże ich konstrukcja potrafi się nieco różnić. Do najczęściej używanych zalicza się te w tak zwanym typie amerykańskim, zgodne z normą DIN 315, choć spotyka się także modele z przypisaną normą DIN 314. Pozwalają na szybki montaż i demontaż, co w pewnych okolicznościach ma swoje uzasadnienie. Wszystkie z wymienionych powyżej nakrętek można kupić zarówno stacjonarnie, jak też online we wspomnianym na początku sklepie e-Armet.pl. To sprawdzone źródło artykułów metalowych, doceniane w świecie profesjonalistów, jak również pasjonatów wykonujących prace amatorsko.

Łóżko kontynentalne co to? Wyjaśniamy, czym różni się od tradycyjnego

FCG

Jako zespół redakcyjny z pasją do tematów takich jak biznes, finanse, dom, technologia, motoryzacja, lifestyle i zdrowie, z radością dzielimy się naszą wiedzą z czytelnikami. Naszym celem jest upraszczanie złożonych zagadnień, aby uczynić je przystępnymi i zrozumiałymi dla każdego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?