Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle badanie psychologiczne na broń

Jak wygląda badanie psychologiczne na broń?

Data publikacji 4 maja 2022

Posługiwanie się bronią w pracy zawodowej wymaga od pracownika specjalnych predyspozycji. Przede wszystkim musi on uświadamiać sobie, jakie ryzyko niesie samo posiadanie pistoletu czy karabinu. Powinien też znać wagę konsekwencji w przypadku ich użycia. Broń jest też narzędziem władzy i przemocy, które przy złej motywacji może być użyte w niewłaściwym celu. Dlatego też pracownicy są poddawani ocenie psychologicznej.

Kto ma obowiązek przejść testy psychologiczne na broń?

Badanie psychologiczne dotyczy szerokiej grupy zawodów, chociaż nie wszystkie wiążą się z używaniem broni palnej. Na testy musi przyjść zarówno pilot samolotu, jak i zawodowy kierowca czy maszynista. W wymienionych zawodach ważna jest osobowość, dzięki której pracownik postąpi właściwie w stresującej sytuacji. W przypadku osób posługujących się bronią dochodzi kolejny czynnik ryzyka, jakim jest celowe lub przypadkowe pozbawienie kogoś życia.

Warto pamiętać, że konsekwencje nie muszą wynikać z działania właściciela broni. Ponosi on je również wtedy, gdy służbowy pistolet zostanie skradziony i będzie narzędziem przemocy w napadzie. Badania psychologiczne na broń są narzucone odpowiednimi przepisami. Jednym z nich jest Ustawa z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji. Dokument określa zasady przeprowadzania takich badań oraz nakłada obowiązek ich złożenia wraz z badaniami lekarskimi przy staraniu się o pozwolenie na broń.

Testy na broń muszą przejść:

  • strażnicy miejscy, gminni oraz straży marszałkowskiej,
  • straż leśna,
  • detektywi,
  • pracownicy ochrony,
  • sędziowie i prokuratorzy,
  • syndycy,
  • komornicy i kuratorzy,
  • sportowcy i myśliwi,
  • kolekcjonerzy

oraz inne osoby, których praca jest związana z wytwarzaniem zakupem, transportem materiałów wybuchowych i o przeznaczeniu policyjnym lub wojskowym.

Przebieg badania na broń

Badania psychologiczne na broń nie są jednakowe dla każdego kandydata. Istotne jest jednak, że musi je przeprowadzać uprawniony do tego lekarz. Specjaliści z tej dziedziny przyjmują między innymi w NZPiSOZ Medan, gdzie można też zrobić podstawowe badania lekarskie i testy kierowców.

Celem badań na broń jest potwierdzenie lub wykluczenie występowania zaburzeń psychicznych. Procedura składa się z dwóch części:

  • testy, które rozwiązuje kandydat sprawdzające cechy takie jak: sprawność intelektualna, osobowość i sposoby reakcji w trudnych sytuacjach czy temperament;
  • rozmowa z psychologiem.

Jeśli podstawowy test nie dostarczy pełnego obrazu badanego, lekarz może rozszerzyć go o dodatkowe elementy. Koszt badań ponosi pracodawca.

Artykuł sponsorowany

Łóżko kontynentalne co to? Wyjaśniamy, czym różni się od tradycyjnego

FCG

Jako zespół redakcyjny z pasją do tematów takich jak biznes, finanse, dom, technologia, motoryzacja, lifestyle i zdrowie, z radością dzielimy się naszą wiedzą z czytelnikami. Naszym celem jest upraszczanie złożonych zagadnień, aby uczynić je przystępnymi i zrozumiałymi dla każdego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?