Rozbiórka budynku – wymagane zgłoszenie czy pozwolenie?
Data publikacji 4 marca 2022Rozbiórka budynku polega na demontażu, a także usunięciu istniejącego obiektu bądź jego fragmentu. Planujesz prace rozbiórkowe? Zastanawiasz się czy musisz zgłosić rozbiórkę? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, kiedy wymagane jest zgłoszenie rozbiórki, a kiedy konieczne będzie pozwolenie.
Rozbiórka budynku
Definicja rozbiórki budynku jest niejednoznaczna – zgodnie z Prawem budowlanym (Ustawa z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane znowelizowane 19 września 2020, ostatni ogłoszony tekst jednolity Dz.U. z 2020 r. poz. 1333), natomiast art. 3 ust. 7 mówi, że jest to jeden z rodzajów robót budowlanych.
Rozbiórka będzie konieczna np. w sytuacji, w której posiadamy działkę z obiektem nienadającym się do remontu lub gdy posiadamy stare szopy lub altany.
Zgłoszenie rozbiórki budynku
Jeśli na naszej działce znajduje się budynek, który nie jest wpisany do rejestru zabytków, nie jest położony zbyt blisko granicy działki, nie jest objęty ochroną konserwatorską lub ma konstrukcję niższą niż osiem metrów to rozbiórka będzie wymagała tylko zgłoszenia. Co musimy zrobić, by móc legalnie przystąpić do prac? Otóż potrzebne będzie wypełnienie odpowiedniego dokumentu, w którym określamy nazwę budynku i jego wysokość, termin prac rozbiórkowych, odległość od granicy działki oraz należy opisać jak będzie wyglądać proces rozbiórki. Zdarza się, że urząd potrzebuje innych dokumentów, takich jak: mapa ewidencyjna z zaznaczonym obiektem do rozbiórki oraz odległością od granic działki, zgoda właściciela obiektu, pełnomocnictwo (jeśli działamy w imieniu inwestora) lub inne. Najskuteczniej skontaktować się z urzędem i dowiedzieć się jakie dokumenty należy przedłożyć. Zazwyczaj po około 30 dniach od momentu zgłoszenia można rozpocząć wyburzenia, otrzymując oczywiście pozytywne rozpatrzenie. Sprzeciw wystąpi, gdy do rozbiórki wymagana była decyzja o pozwoleniu na rozbiórkę (nie zgłoszenie) bądź jeśli zgłoszenie rozbiórki naruszy plan zagospodarowania przestrzennego (gdy zagrożone będzie bezpieczeństwo ludzi lub mienia, pogorszy się stan środowiska bądź stan zachowania zabytków, pogorszą się warunki zdrowotno-sanitarne lub wystąpią uciążliwości dla sąsiednich posesji).
Pozwolenie na rozbiórkę obiektów
Jeśli przed budową budynków składano pozwolenie na budowę, to ich rozbiórka wymaga otrzymania pozwolenia na zburzenie. Wniosek składa się do właściwego terytorialnie organu względem położenia obiektu co najmniej 79 dni przed pracami. Czas na wydanie decyzji przez organ wynosi 65 dni, a uprawomocnienie 14 dni. Do wniosku należy dołączyć:
- zgodę na rozbiórkę podpisaną przez właściciela budynku,
- szkic z zaznaczonym budynkiem na posesji,
- dokumenty wymagane szczegółowymi przepisami w zależności czy budynek wpisany jest do rejestru zabytków, czy do planu zagospodarowania przestrzennego,
- opis przebiegu prac oraz jak zabezpieczone będzie bezpieczeństwo ludzi i mienia,
- urząd może wymagać także projektu rozbiórki obiektu.
Jeśli planujesz prace rozbiórkowe budynku zapoznaj się z ofertą Roboty Ziemne Szczucki. Firma posiada spore doświadczenie nie tylko w pracach ziemnych, ale również w robotach związanych z rozbiórkami i wyburzeniami. Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej www.szczucki.pl, gdzie można sprawdzić, jak specjaliści wykonują powierzone prace.