Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom panele fotowoltaiczne

Dach, grunt czy elewacja – gdzie najlepiej montować panele fotowoltaiczne?

Data publikacji 28 lutego 2022

Montaż paneli fotowoltaicznych wymaga wygospodarowania przestrzeni z nieograniczonym dostępem do promieni słonecznych. Wśród najczęściej wybieranych miejsc na instalację paneli PV znajdują się dachy zarówno domów jednorodzinnych czy garaży, jak i budynków gospodarczych. Dość często wykorzystuje się także grunt, a w niektórych przypadkach również elewację lub balkon. Gdzie zatem najlepiej przeprowadzić instalację i na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

Panele fotowoltaiczne na dachu

Dach to najpopularniejsza lokalizacja dla paneli fotowoltaicznych. Przy wyborze tego miejsca należy zwrócić uwagę przede wszystkim na poziom zacienienia. W tym celu sprawdza się, czy na samym dachu nie znajdują się elementy architektoniczne, które rzucają duży cień (np. kominy lub anteny). Należy także zwrócić uwagę na to, czy sąsiednie budynki, drzewa lub inne obiekty znajdujące się w pobliżu nie zasłaniają światła słonecznego w określonych porach dnia (warto przy tym uwzględnić, że w okresie jesienno-zimowym cienie znacznie się wydłużają). Ważny jest również kąt nachylenia dachu (optymalnie 30-40 stopni) oraz jego orientacja (najlepiej południowa, ale kierunek wschodni i zachodni również się sprawdzi).

Instalacje fotowoltaiczne mogą być zamontowane na większości rodzajów pokryć dachowych. Należy jednak zwrócić uwagę na wytrzymałość dachu – mimo, że same panele nie ważą dużo, powinien być w przyzwoitym stanie. Trzeba zatem sprawdzić, czy elementy konstrukcyjne, takie jak np. krokwie dachowe, nie są uszkodzone, zniszczone lub spróchniałe, ponieważ znacznie obniży to wytrzymałość całej konstrukcji. 

Warto także wiedzieć, że w przypadku dachów o nietypowej budowie można stosować tak zwane mikroinwertery, które w przeciwieństwie do klasycznych inwerterów, są montowane przy każdym module fotowoltaicznym oddzielnie. Pozwala to tym samym efektywnie zwiększyć moc całej instalacji. Mikroinwertery sprawdzają się zwłaszcza w sytuacjach, kiedy potrzebne jest uzyskanie jak największej efektywności pomimo skomplikowanej konstrukcji dachu.

Panele fotowoltaiczne na gruncie

Alternatywą dla instalacji dachowej jest grunt. Taka wolnostojąca konstrukcja cieszy się popularnością zwłaszcza wśród osób, które posiadają wolną i niezacienioną przestrzeń wokół własnego domu. Przyczyną wyboru tej opcji może być także niekorzystnie ukierunkowany dach, jego niewystarczająca powierzchnia lub zły stan techniczny. Posiadając duże połacie niezagospodarowanego terenu, warto zatem rozważyć instalację naziemną.

Głównym warunkiem montażu fotowoltaiki na gruncie jest posiadanie przestrzeni z dobrą ekspozycją na promienie słoneczne. Najlepiej, jeśli nie jest ona zacieniona z żadnej strony. Kluczową kwestią jest także odpowiednie podłoże. Stelaż przytrzymujący panele fotowoltaiczne musi być osadzony na stabilnym gruncie. Nie może być więc zamontowany np. na grząskiej glebie, podatnej na podtopienia. Panele muszą także znajdować się w bliskiej odległości od sieci średniego napięcia.

Panele fotowoltaiczne na balkonach i elewacjach

Jeśli nie jest możliwa instalacja na dachu ani na gruncie, rozwiązaniem może być balkon lub elewacja. Te dwie opcje mają szczególne uzasadnienie w przypadku budynków wielorodzinnych. Wbrew pozorom miejsca te mogą być w niektórych sytuacjach być dobrym wyborem – szczególnie, jeśli balkon lub wolna przestrzeń elewacji skierowana jest na południe. Inne położenie paneli fotowoltaicznych co prawda nie wyklucza produkcji energii elektrycznej, ale zysk będzie nieco mniejszy.

Zasadniczą wadą takiej instalacji jest to, że cały system w przypadku średniej wielkości balkonu może składać się najczęściej tylko z dwóch do maksymalnie czterech paneli. Moc całej instalacji będzie zatem mocno ograniczona. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby potraktować to jako sposób zmniejszenia zapotrzebowania na energię z sieci i obniżenie rachunków.

Zanim podejmiemy ostateczną decyzję związaną z miejscem instalacji paneli fotowoltaicznych, warto zastanowić się nad efektywnością produkcji prądu w danej lokalizacji. Najlepiej skorzystać z pomocy eksperta, który podpowie, jaka opcja będzie dla nas najbardziej opłacalna.

Jak dbać o brodę w upalne dni

FCG

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?