Ławka treningowa – na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu?
Data publikacji 23 listopada 2021Nie chce Ci się regularnie chodzić na siłownię? To nie problem. Możesz ją stworzyć we własnym domu. Wystarczy kilka podstawowych urządzeń, w tym ławka treningowa. Na co należy zwrócić uwagę wybierając ławki treningowe do domowej siłowni? Na to pytanie odpowiadamy w naszym artykule.
Do jakich ćwiczeń wykorzystuje się ławkę?
Oczywiście wiele ćwiczeń można wykonać przy użyciu prostej maty do ćwiczeń. Trening można też zrobić wykorzystując różnorodne taśmy do ćwiczeń, w pozycji stojącej. Jeżeli masz jednak nieco więcej miejsca do przechowania sprzętu, warto wybrać solidne ławki treningowe do domowej siłowni. Oferują one szereg możliwości. Bardzo efektywne jest na nich wyciskanie hantli. Popularne stało się też wyciskanie klasycznej sztangi. Ponadto można robić różnorodne rozpiętki, wymach z obciążeniem za głowę, francuskie wyciskanie albo pompki szwedzkie. W zasadzie zatem możliwa jest praca nad wszystkimi partiami mięśni – od barków aż po łydki.
Jakie są rodzaje ławek?
Ławki treningowe do domowej siłowni mogą występować w różnych wariantach. Istnieją na przykład typowe ławki do brzuszków. To tani gadżet, ponieważ w sklepach dostępny najczęściej za około 100 złotych. Ma charakterystyczną, pochyłą konstrukcję i umożliwia wykonywanie brzuszków o różnym stopniu trudności. Inną formą są ławki treningowe ze stojakami. Stojaki służą oczywiście postawieniu na nich sztangi. Taka ławka może być zintegrowana ze stojakami lub stanowić odrębne urządzenie. Innymi dodatkami do ławek są natomiast modlitewniki do ćwiczenia bicepsów, dźwignie do treningu mięśni nóg oraz wyciąg górny. Oczywiście im bardziej rozbudowane ławki treningowe do domowej siłowni, tym wyższa cena.
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
Kupując ławkę treningową do domowej siłowni należy przede wszystkim kierować się własnymi potrzebami i tym, jakie ćwiczenia będziemy na niej wykonywać. Poza tym taka ławka powinna być bardzo stabilna, aby nie narazić się na kontuzję podczas wykonywania bardziej skomplikowanych ćwiczeń, w tym wyciskania sztangi. Rozstaw podnóżka, a także sposób montażu siedziska i oparcia powinny być natomiast dostosowane do wzrostu ćwiczącego. Inną ławeczkę wybierze osoba o wzroście 170 cm, a inną o wzroście 200 cm. Przy ograniczonej przestrzeni domowej warto też zastanowić się nad składaną ławeczką. Ma ona kompaktową konstrukcję, która pozwala na schowanie jej do szafy lub włożenie na szafę. Jeżeli zakładasz, że będziesz ją także często przenosić, dobrze jest wybrać model o nieszczególnie dużej wadze.