Charakterystyka zasilaczy do lamp LED
Data publikacji 9 sierpnia 2021Oświetlenie LED ogromnie wzrasta na popularności, przede wszystkim dzięki temu że jest bardzo oszczędne i ekonomiczne. Żarówki diodowe są tanie i można je kupić praktycznie w każdym sklepie. Jednocześnie odznaczają się długą żywotnością, a także łatwością instalacji. Zanim jednak będziemy mogli skorzystać z tego typu oświetlenia, przydadzą się nam zasilacze LED. Zamieniają one prąd przemienny z instalacji elektrycznej na prąd stały, odpowiedni dla posiadanych przez na żarówek. Sprawdzamy jaka jest charakterystyka tego typu zasilaczy oraz w jaki sposób można dobrać je pod swoją instalację złożoną z lamp LED.
Zasilacze transformatorowe oraz elektroniczne
Przeglądając ofertę zasilaczy LED w dowolnym sklepie znajdziemy je w dwóch wersjach. Będą to tradycyjne – transformatorowe oraz nowoczesne – elektroniczne. Te pierwsze wykorzystując zwyczajny transformator do obniżenia napięcia, a następnie prostują je, stabilizują oraz wygładzają, by źródło światła nie migotało. Ich cena jest niższa, jednak trzeba pamiętać że transformator pracujący na częstotliwości sieciowej może wydawać z siebie uciążliwe buczenie. Jest to szczególnie problematyczne przy tanich produktach, które przepracują już pewną ilość miesięcy bądź lat. Blachy wewnątrz transformatora zaczynają drgać, co powoduje wyżej wskazany efekt. Inaczej jest gdy zdecydujemy się na elektroniczne zasilacze LED. W nich również znajduje się transformator, jednak jest on nieporównywalnie mniejszy i lżejszy, a dodatkowo całkowicie bezgłośny. Zawdzięczamy to elektronicznemu sterowaniu częstotliwością, która jest wyższa niż granica słyszalności ludzkiego ucha. Dodatkowo elektronika zapewnia idealnie ustabilizowane napięcie na wyjściu, niezależnie od tego jak waha się napięcie wejściowe. Ma to duże znaczenie dla braku migotania, a także dłuższej żywotności źródeł światła LED.
Napięcie i prąd znamionowy zasilacza
Będąc w sklepie z zasilaczami LED możemy wybrać wśród bardzo dużej ilości różnych produktów. Nie znaczy to jednak, że każdy będzie współpracował z posiadanym przez nas oświetleniem. Pierwszym, najważniejszym parametrem jest napięcie zasilania. Zdecydowana większość diodowych źródeł światła wymaga napięcia 12 V, jednak istnieją również lampy potrzebujące zasilania 24 V. Kolejny niezmiernie istotny parametr to wydajność prądowa kupowanego produktu. Nie może być ona mniejsza niż suma poboru prądu wszystkich żarówek LED, które zostaną podłączone do obwodu. Kupując zasilacze LEDwarto zawsze założyć, że w przyszłości rozbudujemy naszą instalację. Dlatego też urządzenie powinno posiadać pewien zapas mocy, które nie tylko pozwoli nam w przyszłości dołożyć kolejne żarówki, ale również sprawi że zasilacz będzie się mniej nagrzewał i jego żywotność będzie dłuższa.