Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom pies

Jak zabezpieczyć psa przed kleszczami?

Data publikacji 26 maja 2021

Kleszcze to pajęczaki, które w ciągu swojego cyklu życiowego żywią się krwią kilku żywicieli, co sprawia, że są nierzadko nosicielami groźnych chorób, takich jak babeszjoza czy borelioza. Choroby te są nie tylko trudne do wyleczenia, ale także wyniszczające dla organizmu, a zbyt późno zauważone mogą być nawet śmiertelne, dlatego najważniejsza jest profilaktyka. Powszechnie uważa się, że najłatwiej kleszcze spotkać w lesie czy w gęstych zaroślach, ale nie jest to do końca prawda – są one powszechne także na krótko przystrzyżonych trawnikach, więc nawet szybki spacer wokół bloku może skończyć się przyniesieniem takiego pasażera na gapę w futrze naszego czworonoga. Jak i kiedy warto więc użyć kropli przeciwko kleszczom dla psów bądź innego preparatu?

Jak wybrać preparat na kleszcze dla psa?

Na rynku dostępne są cztery warianty preparatów przeciw kleszczom. Są to tabletki, krople przeciw kleszczom dla psów typu spot-on, obroże oraz spraye. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, należy więc dobrać środek do danego psa. Najdłużej działają obroże przeciwkleszczowe – po ich założeniu na szyję składniki aktywne zaczynają działać po dwóch dobach i chronią psa przez nawet 8 miesięcy. Minusem jest to, że taka obroża musi być cały czas założona, nie można jej zdjąć nawet na chwilę, a do tego musi dość ściśle przylegać do skóry, co nie zawsze odpowiada czworonogom. Do tego nie sprawdzi się u ras z gęstym podszerstkiem i jest często rozwiązaniem dość drogim. Krople przeciwko kleszczom dla psów działają krócej, zwykle od jednego do trzech miesięcy, ale aplikacja jest łatwa – wystarczy zawartość fiolki wylać na skórę między łopatki, odgarniając przy tym sierść i pozostawić do wyschnięcia na dwie doby. Kleszcze mogą próbować wbić się w skórę, ale będą od razu zamierały, co uniemożliwi im transmisję patogenów. Podobnie działają tabletki przeciw kleszczom, różni je tylko podanie doustne. Natomiast spraye aplikuje się na całą powierzchnię skóry, więc w przypadku dużych ras bywa to środek mało ekonomiczny, ale mogą być stosowane u młodych psów.

Bezpieczna ochrona przed kleszczami – na co uważać?

Wybierając krople przeciwko kleszczom dla psów lub inne preparaty ochronne, musimy pamiętać, że wybieramy środek chemiczny, który w zależności od składu dostaje się do krwioobiegu, musi być przetworzony przez wątrobę i nerki, może podrażniać skórę. Dlatego zawsze powinniśmy skorzystać z pomocy weterynarza, który dobierze najbezpieczniejszy sposób zabezpieczenia dla naszego pupila. Warto też liczyć się z tym, że niezależnie od wyboru kropli przeciw kleszczom dla psów mogą pojawić się działania niepożądane, takie jak wymioty, biegunka, zaczerwienienia, więc konieczna jest czujna obserwacja i szybka reakcja.

Jak dbać o brodę w upalne dni

FCG

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?