Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom Jak zagospodarować niewielkie poddasze?

Jak zagospodarować niewielkie poddasze?

Data publikacji 21 kwietnia 2019


Standardowa budowa poddasza na pewno nie ułatwia jego aranżacji. Niestandardowy kąt nachylenia dachu, jego odsłonięte części i niejednolite powierzchnie ścian – to wszystko może stać się atutem domu, o ile umiejętnie się tym zarządza. A łatwe to niestety nie jest. Poddasza bywają tak problematyczne podczas urządzania, że niektórzy wyłącznie z tego powodu pozostawiają je zupełnie puste. Kompletnie ich nie wyposażają, bo nie wiedzą, jak to zrobić, aby poddasze przemieniło się w przytulne małe mieszkanko, dodatkowy pokój wypoczynkowy bądź domową pracownię. Architekci podpowiadają jednak, jak należałoby je rozplanować i zaaranżować, aby wydobyć ich urocze piękno. A przede wszystkim zapewnić im wysoką funkcjonalność. Zadanie nie będzie łatwe, ale włożony w pracę wysiłek przyniesie znakomite rezultaty! Czasem warto więc trochę się potrudzić.

Jak zagospodarować niewielkie poddasze?

Jak zagospodarować niewielkie poddasze?Na ten moment bardzo ważne jest to, aby nauczyć się maksymalnie wykorzystywać każdą wolną przestrzeń. Domy są coraz mniejsze. Projekty kilkupiętrowych budynków nie mają już racji bytu, gdyż nie mieszczą się na mikroskopijnych działkach, jakich też zresztą brakuje. Ludzi jest więcej, a miejsca coraz mniej, dlatego każdy metr kwadratowy może mieć znaczenie. A skoro na niejednym poddaszu tych metrów jest znacznie więcej, absolutnym błędem byłoby pozostawianie tej strefy pustej. Można ją przeobrazić w dodatkowe mieszkanie. Nawet jeśli rodzinie nie jest ono do niczego potrzebne, taką kolejną nieruchomość może ona spokojnie komuś wynająć, by uzyskać stałe źródło dodatkowych comiesięcznych dochodów. Adaptacja poddasza pozwala też uzupełnić budynek mieszkalny dodatkowym pomieszczeniem, na które wcześniej zabrakło miejsca. Przerobiona na kształt przytulnego prywatnego gabinetu stanie się jednym z ulubionych miejsc większości domowników. Dzieci będą mogły odrabiać w niej prace domowe, a dorośli kończyć swoje projekty bądź przygotowywać się do następnych dni zawodowych.

Poddasze to spora porcja dodatkowego miejsca w domu

Na ogół jednak samo w sobie nie jest zbyt duże, dlatego dość łatwo można je zagracić i zaśmiecić, aranżując je bez żadnego planu. Brak koncepcji to prosta droga do katastrofy. Gdy tylko w domu zabraknie miejsca na kolejny płaszcz mamy czy nowy komputer syna, stare graty od razu wylądują na poddaszu, które stanie się skupiskiem bezwartościowych i nieużytecznych przedmiotów. Najlepiej ustalić więc pewne jasne reguły i zawsze się ich trzymać. Nikt nie powinien zanosić na poddasze tego, czego już nie potrzebuje lub z czego nie zamierza w najbliższym czasie korzystać. Od tego są magazyny i piwnice, by w nich organizować sprzęty, ubrania i zbędne akcesoria. Poddasze musi pozostać czyste i schludne. Przestronna przestrzeń sama stanie się źródłem inspiracji.Każdy, kto na nią spojrzy, od razu wpadnie na przynajmniej kilka pomysłów jej adaptacji.

Łóżko kontynentalne co to? Wyjaśniamy, czym różni się od tradycyjnego

FCG

Jako zespół redakcyjny z pasją do tematów takich jak biznes, finanse, dom, technologia, motoryzacja, lifestyle i zdrowie, z radością dzielimy się naszą wiedzą z czytelnikami. Naszym celem jest upraszczanie złożonych zagadnień, aby uczynić je przystępnymi i zrozumiałymi dla każdego.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?