Dom i wnętrze

Związek na odległość – czy ma szansę przetrwać?

Związek na odległość to niezwykle kontrowersyjny temat. Na ten temat jest wiele różnych zdań. Jedni uważają, że aby być razem prawdziwie i poznawać siebie z każdej strony, trzeba dzielić ze sobą codzienność. Według jednej teorii, tylko wówczas można stworzyć prawdziwy, trwały związek, oparty na zaufaniu i wzajemnej akceptacji. Inni uważają jednak, że odległość wzmacnia związek i sprawia, że relacja staje się o wiele bardziej trwała. Czy związek na odległość ma szansę przetrwać? Jak jest w rzeczywistości – czy jesteśmy w stanie pielęgnować relację, mimo dzielących nas kilometrów? 

Czy związek na odległość ma szansę przetrwać? 

Wszyscy Ci, którzy na co dzień mieszkają ze swoją drugą połówką, nie mają pojęcia, jak cenna jest stała obecność drugiej osoby. Ciągły kontakt, wspólne posiłki, wspólna codzienność, możliwość dzielenia ze sobą wolnego czasu i codziennych obowiązków mogą na stałe umocnić relację. O tym, jak cenna jest obecność drugiej osoby, dowiadujemy się dopiero wtedy, gdy następuje dłuższa rozłąka. Niektóre pary świadomie decydują się na taki tryb życia, inne są zmuszone do mieszkania osobno poprzez czynniki ekonomiczne, kulturowe czy inne. Czy związek na odległość ma rację bytu? Jak przetrwać przymusowy okres rozłąki?  

Związek na odległość ma zarówno przeciwników, jak i zwolenników. Ten niezwykle kontrowersyjny temat bywa przedmiotem zajadłych dyskusji. Niektórzy uważają, że związek na odległość to swego rodzaju zaprzeczenie małżeństwa – uniemożliwiają stworzenie prawdziwej i trwałej relacji. Druga grupa uważa, że związek na odległość zmusza do ciągłego starania się o partnera i dbania na bieżąco o relację. Każdy z nas jest jednak inny – to nasz indywidualizm i potrzeby decydują o tym, czy decydujemy się na związek na odległość, czy nie.  

Jak pielęgnować relację – związek na odległość nie taki straszny

Każdemu z nas odpowiada inny model związku. To, jaki rodzaj związku jest dla nas odpowiedni jest uzależniony od wielu czynników. Wpływ na to mają również wzorce, jakie wynieśliśmy z domu rodzinnego oraz wcześniejsze doświadczenia i wcześniejsze relacje. 

Psychologowie uważają, że miłość jest złożona głównie z trzech czynników – namiętności, intymności oraz zaangażowania. Jako pierwsza pojawia się namiętność. To dzięki niej mamy motywację do tego, aby zacieśniać więzi z nowo poznaną osobą i poznawać ją ciągle na nowo.  

To namiętność również króluje w sypialni. Mówi się, że jest ona większa i bardziej intensywna u par, które widują się jedynie raz na jakiś czas. Związek na odległość sprzyja więc bardziej intensywnym i spontanicznym uniesieniom. Ci, którzy nie widują się każdego dnia, bardziej za sobą tęsknią, a dzień spotkania staje się dniem niezwykle wyczekiwanym. Partnerzy, którzy żyją w takim związku zwykle bardziej dbają o relację, zaskakują siebie nawzajem. Przy takiej relacji często zdążają się również wpadki łóżkowe, gdyż ludzie często nie znają się tak dobrze, jak ci, którzy mieszają ze sobą na co dzień. Związki na odległość słyną również z różnego rodzaju eksperymentów łóżkowych – sex shop online i gadżety, takie jak klatka na penisa są im jak najbardziej znane. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *