FCG

Biznes i Finanse Komputery i Technologia

Wysłanie PIT przez internet przyspieszy zwrot nadpłaconego podatku z urzędu skarbowego

W pierwszych miesiącach każdego roku urzędy skarbowe w całej Polsce przeżywają prawdziwe oblężenie – do końca kwietnia podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych składają deklaracje online, dotyczące rozliczeń podatkowych za poprzedni rok obrachunkowy. Wysłanie PIT przez internet jest wygodniejsze nie tylko dla urzędów, ale również dla podatników, a tym drugim zapewnia dodatkowo krótszy termin oczekiwania na zwrot nadpłaconego podatku.

  1. Jak stworzyć deklaracje PIT online?
  2. Do kiedy rozliczyć PIT?
  3. Wysłanie PIT online a termin zwrotu podatku

Dzięki nowoczesnym programom, rozliczenie elektroniczne PIT można zrobić już w kilkanaście minut. Wystarczy uzupełnić swoje dane w programie i przepisać informacje o dochodach z PIT-11 lub innych imiennych dokumentów we właściwe rubryki, a aplikacja sama stworzy gotowe do przesłania zeznanie podatkowe.

Jak stworzyć deklaracje PIT online?

Deklarację PIT przez Internet w 2020 roku można złożyć na kilka różnych sposobów. W tym roku po raz kolejny formularze PIT online przygotowało Ministerstwo Finansów. Niemal każdy obywatel, który osiągnął dochody z umowy o pracę, zlecenie, dzieło, emerytury lub renty, może skorzystać z usługi Twój e-PIT. Wystarczy zweryfikować zeznanie przygotowane przez MF, sprawdzić, czy zgadzają się wszystkie dane i gotowe! Trzeba je tylko potwierdzić, a urząd skarbowy otrzyma gotową deklarację.

Drugim sposobem jest skorzystanie z jednej z gotowych aplikacji, które udostępniają czołowe firmy, zajmujące się podatkami i rachunkowością. Aby złożyć PIT internetowo przez wybraną aplikację, trzeba ją pobrać na swój komputer lub inne urządzenie, i postępować zgodnie z instrukcjami kreatora. Ten przeprowadzi podatnika krok po kroku przez proces tworzenia deklaracji, a na koniec pozwoli wysłać ją prosto do urzędu skarbowego.

Do kiedy rozliczyć PIT?

Ostateczny termin złożenia deklaracji podatkowej dla większości podatników podatku dochodowego od osób fizycznych mija 30 kwietnia 2020. Do tego dnia można składać deklaracje PIT-37, PIT-36 lub PIT-36L. Obowiązujące terminy PIT są inne dla osób rozliczających się ze zryczałtowanego podatku – ci podatnicy mają czas na złożenie PIT-28 do 2 marca 2020.

Wysłanie PIT online a termin zwrotu podatku

Wysłanie PIT online ułatwia pracę polskich urzędników w urzędach skarbowych, dlatego fiskus nagradza podatników za przesyłanie swoich zeznań w tej formie. Specjalnie dla nich termin zwrotu nadpłaconego podatku został skrócony o połowę – z regulaminowych 90 na 45 dni. To czas maksymalny, jednak urzędy często realizują przelewy znacznie wcześniej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *