FCG

Biznes i Finanse

Rozliczanie PIT to czarna magia? Nie! 3 rzeczy, o których musisz wiedzieć

Coroczne rozliczenie podatku dochodowego to dla wielu osób prawdziwa droga przez mękę. Formularze są bowiem skomplikowane, a żeby je prawidłowo wypełnić, należy wykonać szereg obliczeń. Poniżej prezentujemy trzy kwestie, których znajomość pomoże podatnikom sprawnie rozliczyć się z fiskusem.

Ważne terminy

Przestrzeganie terminów jest jednym z podstawowych warunków prawidłowego załatwiania spraw urzędowych. Nie inaczej jest z rozliczaniem podatków, nawet jeżeli ktoś składa PIT-37 online.

Zgodnie z przepisami, każdy pracodawca, zleceniodawca lub zamawiający (w przypadku umów o dzieło) zobowiązany jest do dostarczenia drogą elektroniczną formularza PIT-11 do urzędu skarbowego. Termin na wykonanie tej czynności w 2021 roku to 31 stycznia. Ten sam formularz musi również trafić do podatnika. W tym przypadku termin na jego dostarczenie to 1 marca 2020 roku.

Do kiedy podatnik ma obowiązek złożyć PIT-37? Otóż w 2020 roku okres składania zeznań podatkowych rozciąga się od 15 lutego do 30 kwietnia. Niezwykle ważne jest, aby zmieścić się w tym terminie, ponieważ niezłożenie PIT-u na czas może zostać zakwalifikowane jako przestępstwo skarbowe albo wykroczenie skarbowe. W takim przypadku urząd może nałożyć grzywnę w wysokości od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Jakie informacje i dokumenty są przydatne do sprawnego rozliczenia PIT?

Wypełnienie formularza PIT-37 wiąże się z koniecznością podania pewnych informacji. Warto więc przygotować je wcześniej, ponieważ nie każdy zna je wszystkie na pamięć. Otóż chodzi tutaj o:

  • numer PESEL,
  • aktualny adres zamieszkania oraz adres zamieszkania małżonka i dzieci,
  • data urodzenia podatnika,
  • kwota przychodu z 2019 roku wykazanego w deklaracji złożonej w 2020 roku – w przypadku składania zeznania przez Internet.

Aby zwiększyć koszty uzyskania przychodu, potrzebne są stosowne dokumenty. Mogą to być:

  • imienne bilety na komunikację miejską,
  • dokumenty potwierdzające poniesione wydatki w przypadku umów cywilnoprawnych – zlecenie i o dzieło,
  • informację dotyczącą łącznej kwocie podwyższonych kosztów uzyskania przychodów, które w danym roku były rozliczane.

Jeżeli podatnik korzysta z ulg podatkowych, wówczas powinien zgromadzić dokumentację umożliwiającą skorzystanie z nich. W tym celu warto zapoznać się z warunkami poszczególnych ulg.

Czy warto rozliczyć się przez internet?

Najprostszym sposobem rozliczenia podatku dochodowego jest dokonanie tego przez internet. W sieci dostępnych jest wiele programów, które wyręczają podatników w wykonywaniu obliczeń. Wystarczy jedynie wpisać swoje dane oraz uzyskane kwoty z formularzy PIT-11, a program sam uzupełni poszczególne rubryki. Następnie zeznanie można będzie przesłać do urzędu skarbowego.

Rozliczanie PIT-ów sprawia każdego roku wielu Polakom dużo problemów. Wynika to z faktu, iż formularze są skomplikowane, a ich wypełnienie wiąże się z koniecznością wykonania obliczeń. Aby rozliczenie przebiegło bez większych kłopotów, należy najpierw przygotować odpowiednie informacje i dokumenty, a następnie złożyć zeznanie w terminie. Można również skorzystać z programów komputerowych i dostarczyć swój PIT za pośrednictwem internetu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *