jak położyc płytki na płytki
Dom i wnętrze

Renowacja krok po kroku – jak położyć płytki na płytki?

Nawet najbardziej zadbane pomieszczenie wymaga okazjonalnego remontu. Potrafi to być co prawda pewien wydatek, lecz odświeżenie wnętrza swojego mieszkania bezpośrednio przekłada się na komfort życia lokatorów – praktyka ta jest też praktycznie obowiązkowa, jeśli mamy zamiar daną nieruchomość sprzedać. Specjaliści jednogłośnie stwierdzają, że największe koszty, a także trudności, zazwyczaj wiążą się z kładzeniem nowych kafelek. Problem ten jednak nie wynika z samego procesu montażu, lecz konieczności skuwania starszej warstwy ceramiki.

Prawidłowo wyłożone płytki ceramiczne to bardzo solidna i wytrzymała instalacja, która jest w stanie znieść długie lata eksploatacji – używa się przy niej kilku warstw kleju i gruntu, a poszczególne kafelki są uszczelnione fugą. Ankiety przeprowadzone wśród użytkowników sklepów internetowych wskazują, że demontaż ceramiki, zarówno z powierzchni ścian jak i podłogi, stanowi najbardziej czasochłonny zabieg podczas remontu. To oczywiste, że jeśli tylko to możliwe, większość osób woli uniknąć takiego wysiłku oraz wydatku, skupiając się na ważniejszych aspektach renowacji. Czy istnieją w takim razie alternatywy, które pomogą nam zrobić to szybciej i sprawniej?

Usuwanie starych płytek – konieczność czy zbędny wydatek?

Bazując na opinii doświadczonych fachowców można dojść do wniosku, że w większości przypadków wcale nie trzeba martwić się skuwaniem starych kafelek. O ile płytki praktycznie same nie odchodzą od ściany, o wiele lepszym pomysłem jest bezpośrednie naniesienie na nie nowej warstwy ceramiki. Co prawda technika ta odrobinę pogrubia ściany budynku, lecz faktyczna różnica jest niemal nieodczuwalna. Chociaż jest to sposób znacznie łatwiejszy od demontażu kafli, to nadal wymaga on odpowiedniego wyposażenia oraz pewnej wprawy, aby był trwały i estetyczny, dlatego warto jest najpierw dowiedzieć się, jak położyć płytki na płytki z satysfakcjonującym rezultatem.

jak położyć płytki na płytki w kuchni

Według danych, statystyczna łazienka posiada dziesiątki usterek, za którymi stoją amatorskie błędy przy montażu. Jeśli nie posiada się dostatecznego doświadczenia w pracach remontowych, o wiele rozsądniej jest zlecić to zadanie profesjonalnej firmie – pieniądze wydane na robociznę z pewnością się zwrócą. Z drugiej strony, jeśli tylko dysponuje się specjalistycznymi narzędziami, montaż ceramicznych kafelek na starą glazurę czy gres nie powinien stanowić większego wyzwania.

Oprócz nowych płytek, potrzebne będą nam:

  • Gładź szpachlowa (najlepiej szybkoschnąca)
  • Młotek gumowy
  • Łom (w razie konieczności usunięcia niektórych płytek)
  • Grunt z kruszywem
  • Silny klej glazurniczy

Sam proces montażu kolejnej warstwy kafelek nie różni się znacznie od ich montażu na jakiejkolwiek innej powierzchni. Cała trudność polega na uprzedniej kontroli starych płytek i przygotowaniu ich do nowej instalacji. Doświadczeni profesjonaliści sporządzili jednak prosty poradnik, aby pomóc nawet amatorskim budowniczym.

Jak położyć płytki na płytki – przygotowania

Nie można zapominać, że montaż nowej warstwy ceramiki na starą wchodzi w grę jedynie wtedy, gdy ta mocno trzyma się na ścianie. W przypadku źle wykonanej instalacji, poszczególne kafelki mogą trzymać się tylko i wyłącznie na fudze, gdyż znajdujące się pod nimi spoiwo uległo wykruszeniu. Fachowcy przypominają, że tego typu podłoże nie jest odpowiednie nawet dla lekkiej glazury, dlatego obowiązkiem jest uprzednie sprawdzenie poprzednich płytek.

Jak to zrobić? Najskuteczniejszą metodą jest zwykłe opukanie kafelek. Może to zająć nieco czasu, lecz jeśli skontrolujemy w ten sposób każdą z płytek, będziemy mieli absolutną pewność, że instalacja wytrzyma kolejną warstwę ceramiki. Można w tym celu użyć dłoni bądź gumowego młotka, dopuszczalny jest także drewniany trzonek – jeśli usłyszymy charakterystyczny, pusty dźwięk, oznacza to, że podłoże kafelki uległo uszkodzeniu. Bez obaw! W takiej sytuacji wcale nie jesteśmy skazani na skuwanie płytek – wystarczy że zlikwidujemy te wadliwe, a pustą przestrzeń wypełnimy zwykłą gładzią szpachlową.

Tak przygotowaną ścianę można przysposobić do następnego kroku, upewniając się, że nowy klej będzie dobrze trzymał. Niestety, wiele płytek nie stanowi optymalnej powierzchni dla spoiwa, ponieważ ich gładka faktura nie posiada porów, w których to mogłoby się związać. Kierując się poradami profesjonalistów, szybko można poradzić sobie z tym problemem – wystarczy pokryć stare płytki wysokiej jakości gruntem, najlepiej takim, który zawiera kruszywo. Rzecz jasna, przed nałożeniem gruntu, płytki należy dokładnie umyć i pozbawić wszelkich nieczystości, które mogłyby mieć bardzo negatywny wpływ na ogólną trwałość instalacji.

Warto jest także wspomnieć o tym, że ściany w kuchniach i łazienkach, czyli pomieszczeniach, których ściany najczęściej pokrywa się je kafelkami, posiadają liczne przewody i wejścia kanalizacyjne. Muszą one zostać prawidłowo zabezpieczone, gdyż wystarczy chwila nieuwagi, aby przypadkiem je uszkodzić lub zatkać. Przed położeniem płytek na płytki, powinno się także upewnić, że nie będą one przeszkadzały w późniejszym montażu sprzętu – kabiny prysznicowej, zmywarki, zlewu i tym podobnych.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *