Zdrowie i Uroda

Psycholog – dlaczego nie powinniśmy się go bać

Żyjemy w szybkim tempie, często nie poświęcając zbyt dużo czasu na relaks, odpowiednie żywienie i aktywności fizyczną. Stąd coraz więcej osób dotyka stres, który w skrajnych przypadkach prowadzi do depresji. Wtedy konieczną sprawą jest wizyta u psychologa. Dochodzi jednak do sytuacji, gdzie boimy się skorzystać z usług profesjonalisty, gdyż nie wiemy jak odbywa się ta wizyta i obawiamy się powierzyć wszystkie sekrety obcej osobie. Czy słusznie?


Przed pierwszą wizytą u psychologa mamy zazwyczaj głowę pełną wątpliwości. Martwimy się, co powiedzą najbliżsi i znajomi. W realiach dzisiejszej rzeczywistości, wizyta u specjalisty, nie jest niczym złym. Powinna być traktowana jak pójście do przychodni rodzinnej, gdy dręczy nas np. gorączka. Podczas problemów, związanych ze złym nastrojem czy samopoczuciem, wybieramy specjalistę od tego schorzenia.

Kiedy udać się na wizytę do psychologa?

Najczęściej udajemy się po poradę, gdy doświadczamy szokujących przeżyć i zdajemy sobie sprawę, że nie potrafimy sobie z nimi poradzić. Dochodzi do sytuacji, gdy zamykamy się na otoczenie, gdyż nawet najbliżsi, nie są w stanie zaoferować nam dostatecznej pomocy. Wtedy rozpoczęcie współpracy z psychologiem może być dobrym rozwiązaniem, które przyniesie ulgę.
Psycholog jednak nie jest jedynym specjalistą, który pomaga w zaburzeniach psychicznych. Czasem trudno wybrać, do którego gabinetu pójść. Poniżej rozwiejemy wszelkie wątpliwości.

Psycholog, psychiatra czy psychoterapeuta?

Psychiatra różni się od psychologa tym, że jest on lekarzem i najczęściej udajemy się na wizytę do niego w celu wsparcia naszej głównej terapii, kierowanej przez psychologa. Diagnozuje i opracowuje sposób leczenia oraz przepisuje nam odpowiednio dobrane leki.

Psychoterapeuta natomiast może być wykształcony w różnych specjalizacjach, np. w terapii poznawczo-behawioralnej, psychodynamicznej czy systemowej. Psychoterapeuta ma większe, praktyczne przygotowanie niż świeżo upieczony psycholog.

Czy powinniśmy się bać wizyty u psychologa?

Strach przed wizytą w gabinecie, to normalna sprawa. Boimy się najczęściej, że zostaniemy ocenieni, skrytykowani czy nasz problem, zostanie zbagatelizowany. Nie powinniśmy jednak tego się bać, gdyż to właśnie psycholog jest osobą, która pomaga ludziom w każdych, trudnych sytuacjach życiowych. Odpowiednio dobrana psychoterapia, skutecznie pozwoli nam na pozbycie się naszych problemów. Często po pierwszej wizycie, wszystkie związane z nią obawy mijają bezpowrotnie. Należy pamiętać o tym, aby wybierać tylko profesjonalne gabinety, świadczące usługi na najwyższym poziomie, jak PsychoCare.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *