Dom i wnętrze

Przegląd najpopularniejszych złączy wideo. Czy znasz je wszystkie?

Ewolucja złączy wideo w monitorach oraz ekranach przebiegała wyjątkowo szybko. Wiele stosowanych jeszcze kilka lat temu złączy odeszło do lamusa, robiąc miejsce nowym, wydajniejszym i lepszym standardom. Czy znasz wszystkie popularne złącza wideo? Sprawdźmy.

Złącza analogowe – VGA i D Sub

Pierwszymi złączami wideo były złącza analogowe. Zaliczamy do nich przede wszystkim niezwykle popularne złącze VGA oraz D Sub. To drugie zostało wprowadzone na rynek już w 1987 roku. Widać więc, że jest to dość przestarzały standard. Niemniej, wciąż złącza D Sub DE-15 czy DE-9 możemy spotkać do transmisji sygnałów między komputerami a specjalistycznymi urządzeniami elektronicznymi.

VGA i D Sub pozwalały przesyłać obraz o rozdzielczości nie większej niż 2048 x 1536 pikseli oraz o odświeżaniu do 85 Hz. Nie były to zatem demony jakości, oferując jak na dzisiejsze czasy dość standardowe parametry obrazu. Należy jednak zwrócić również uwagę na to, że jakość sygnału w złączach analogowych w dużej mierze uzależniona była od materiałów i długości przewodów.

Złącza cyfrowe – DVI, HDMI i Display Port

Pierwszym złączem cyfrowym, które pojawiło się na rynku, był interfejs DVI. Złącze to zadebiutowało w 1999 roku i umożliwiało przesyłanie obrazu o rozdzielczości 2560 x 1600 pikseli przy odświeżaniu 60 Hz lub obrazu o rozdzielczości 1920 x 1080 przy odświeżaniu 144 Hz.

DVI występowało w 3 wariantach konstrukcyjnych:

  • DVI-A obsługującym jedynie sygnał analogowy,
  • DVI-D obsługującym jedynie sygnał cyfrowy,
  • DVI-I obsługującym sygnał cyfrowy i analogowy.

Prawdziwą rewolucją było pojawienie się na rynku złącza HDMI, które umożliwiało przesyłanie zarówno obrazu, jak i dźwięku. Niektóre wersje standardu HDMI pozwalają również przesyłać sygnał Ethernet.

Złącze HDMI

HDMI dzieli się na wiele wariantów konstrukcyjnych i wersji. Pierwszy standard HDMI (1.4) pozwalał na przesyłanie obrazu w rozdzielczości 3840 x 2160 pikseli przy odświeżaniu 30 Hz. Nowsza wersja HDMI 2.0 pozwalała na przesyłanie obrazu o rozdzielczości 3840 x 2160 przy odświeżaniu 60 Hz, a wersja HDMI 2.0a dodatkowo zapewniła wsparcie technologii HDR. Obecnie najnowsza wersja HDMI 2.1 pozwala na przesył obrazu o rozdzielczości 10328 x 7760 pikseli.

Złącze DisplayPort

DisplayPort to najnowszy standard cyfrowy, który umożliwia uzyskanie największej przepustowości (poza HDMI 2.1). DisplayPort w wersji 1.4 umożliwia przesyłanie obrazu w rozdzielczości 7680 x 4320 pikseli przy odświeżaniu 60 Hz lub 3840 x 2160 pikseli przy odświeżaniu 240 Hz.

DisplayPort przesyła równolegle z obrazem dźwięk. Złącze HDMI przesyła sygnał audio w przerwach między przesyłaniem sygnału wideo. Warto również wspomnieć, że DisplayPort występuje w wersji mini i jest kompatybilny ze złączami Thunderbolt 2.

Najnowszy standard DisplayPort obsługuje rozdzielczość 8K w częstotliwości 60 Hz bez kompresji. Poza tym najnowsza wersja DP zwiększyła tempo transmisji danych trzykrotnie względem pierwszego standardu DisplayPort.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *