FCG

Biznes i Finanse

Projekty sourcingowe – dlaczego ich potrzebujesz?

Czy wiesz, że nawet w 60% przypadków wybrany dostawca przekłada się na realizację kluczowych celów firmy? Zapewnienie jak najlepszych warunków zakupu towaru jest kluczem, aby umożliwić optymalną pracę przedsiębiorstwa. Żeby zadbać o proces doboru dostawców, firmy sięgają po projekty sourcingowe, które nie tylko umożliwiają sprawne zarządzanie bazą dostawców, ale wpływają także na wzrost oszczędności. Sprawdzamy, co należy o nich wiedzieć.

1. Przede wszystkim badanie rynku oraz analiza danych

2. Porównywanie oferty i wybór najlepszego dostawcy

3. Współpraca z ekspertami

Przede wszystkim badanie rynku oraz analiz danych

Pełen obraz sytuacji pozwala na optymalizacje procesów oraz nakreślenie planów na przyszłość. W tym celu należy pozyskać informacje dotyczące dotychczasowej konsumpcji i oszacowywać prognozy na kolejny rok. Niezawodny okazuje się w tym procesie sourcing. Kluczem do sukcesu jest zebranie jak największej ilości danych ze wszystkich działów. Pozwoli nam to także na standaryzowanie asortymentu.

Kiedy posiadamy wystarczającą ilość informacji na temat produktów, możemy przejść do badania rynku. Sprawdzanie aktualnych cen i negocjacje z obecnymi dostawców pozwalają nie tylko na sprawdzenie obecnych trendów cenowych, ale także na poznaniu nowych produktów, które możemy wykorzystać w naszej produkcji.

Porównywanie ofert i wybór najlepszego dostawcy

Projekty sourcingowowe pozwalają na wytypowanie najlepszych dostawców, którzy dostarczają produkty po najlepszej dla nas cenie, przy zachowaniu wysokiego poziomu jakości. Ich wybór, a następnie negocjacje pozwalają na znalezienie najlepszej oferty.

Żeby jednak cieszyć się zakupów firmowych, które pozwolą na znalezienie oszczędności, należy skorzystać z modelu sourcingowego. Nie zapominajmy także o klasyfikacji produktów. Segmentacja zakupów jest niezwykle ważne już na pierwszym etapie, przed podjęciem rozmów z dostawcami.

Współpraca z ekspertami

Przejście przez cały proces i skorzystanie z efektywnego narzędzia, jakim jest sourcing, jest znacznie prostsze, jeśli skorzystamy z pomocy zewnętrznej firmy, specjalizującej się w tego rodzaju projektach. Warto sięgnąć po pomoc ekspertów. Zwróćmy uwagę zarówno na doświadczenie w tej dziedzinie, jak i na bazę dostawców. Unikalny zestaw narzędzi oraz kompleksowe audyty pozwolą na dogłębną analizę danych oraz na znalezieniu najlepszej oferty dla naszej firmy.

Wysiłek jest najbardziej godny zachodu. Warto bowiem wiedzieć, że sourcing może przyczynić się nawet do 25% oszczędności w danej kategorii produktów. Patrząc z szerszej perspektywy, suma zaoszczędzonych pieniędzy może być naprawdę zadowalająca. Dzięki niej możemy usprawnić wiele procesów w firmie i podnieść jej wydajność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *