Komputery i Technologia

Najlepsze programy do obróbki zdjęć

Najlepsze programy do obróbki zdjęć

Ludzie uwielbiają uwieczniać wspomnienia na zdjęciach. Rośnie świadomość tego, jak robić dobre jakościowo fotografie, które można wydrukować w dużej rozdzielczości i na przykład zawiesić na ścianie. Coraz więcej osób chce się „bawić” w edycję zdjęć, a zatem doskonalić umiejętności wydobywania z fotografii piękna i magii. Słabej jakości aparat nie musi być przeszkodą przed tym, by robić dobre zdjęcia. W końcu są programy do obróbki, które pozwalają zniwelować różne błędy techniczne, poprawić zdjęcie, nadać mu charakter i indywidualny styl.

Po co edytuje się zdjęcia?

Fotografie, które oglądamy w internecie, czasopismach i książkach, to nie są surowe zdjęcia zrobione aparatem fotograficznym. To zdjęcia po różnej obróbce, która pozwala usunąć błędy i wydobyć magię z fotografii. Nie ma w tym nic złego, że edytuje się zdjęcia. Robią tak najwięksi fotografowie świata. Trzeba tylko wiedzieć, jak to robić, aby nie przedobrzyć. Podstawą jest odpowiedni program do obróbki zdjęć. Oczywiście fotografii nie edytuje się tylko po to, aby nadać im bardziej artystyczny charakter. Edytuje się również zdjęcia stworzone z myślą o reklamie, czyli fotografie produktowe, które będą umieszczone na przykład na aukcjach w Internecie. Mało które zdjęcie nie wymaga żadnych poprawek. Czasami są to tylko drobne zmiany, na przykład podciągnięcie kontrastu, rozjaśnienie czy podkręcenie kolorów. Innym razem zabawa przy obróbce zdjęcia trwa znacznie dłużej, ale finalnie fotografia prezentuje się o niebo lepiej.

program do obróbki zdjęć

Jaki wybrać telefon do zdjęć?

Programy do obróbki zdjęć dla profesjonalistów

Wśród profesjonalnych programów do obróbki zdjęć, z których korzystają ludzie z branży, można wyróżnić Photoshop oraz Lightroom. Photoshop to program do obróbki zdjęć, który jest chyba najbardziej znany na całym świecie. Daje masę możliwości, ma wiele różnych funkcji, dzięki którym całkowicie można odmienić wygląd zdjęcia. Warto wiedzieć o tym, że to program, który zwyczajnie wymaga uczenia się. Nikt nie nabierze biegłości w pracy w Photoshopie w dzień czy dwa. W tak krótkim czasie można jedynie zrozumieć podstawowe funkcje tego niezwykle rozbudowanego programu. Druga opcja to Lightroom. Rośnie popularność Lightrooma ze względu na to, że program ma swoją wersję mobilną, z której często korzystają ludzie tworzący zdjęcia na przykład do social mediów. Dlatego też sporo osób poznało okrojoną wersję Lightroom na urządzenia mobilne, a teraz próbuje swoich sił z wersją płatną.

Reklama na Facebooku – jak działa?

Co dają profesjonalne programy do obróbki zdjęć?

Gdy korzysta się z profesjonalnych programów, na przykład pełnopłatnej wersji Lightrooma, można tworzyć swoje presety. To ustawienia, które są zapisane w programie, dzięki którym szybko można edytować zdjęcie. Profesjonaliści tworzą takie presety, a następnie korzystając z nich po to, aby cały proces edycji zdjęcia przebiegał szybko i bezproblemowo. Oczywiście każdemu zdjęciu można nadać indywidualny charakter. Wystarczy pobawić się suwakami w programach, które służą na przykład do wyostrzania, dodawania ziarna, zwiększania kontrastu, niwelowania cieni. Programy mają tak wiele różnych funkcji, że standardowe zdjęcie można przerobić i uzyskać niezwykle artystyczny efekt. Może być też na odwrót. Z kiepskiego zdjęcia, za pomocą edycji w Lightroomie czy Photoshopie, uda się stworzyć naprawdę wyjątkowo udany obraz.

Najlepsza aplikacja do zdjęć

program do obróbki zdjęć

Wersje mobilne programów do obróbki zdjęć

Przeciętny użytkownik programu do obróbki zdjęć, który nie ma profesjonalnej wiedzy, może korzystać z opcji bezpłatnych, do pobrania na komórkę. Właśnie w ten sposób można użytkować Lightrooma, ale też wielu innych programów, na przykład Snapseed albo VSCO. To bardzo popularne programy do obróbki zdjęć wśród użytkowników na przykład Facebooka czy Instagrama. Pozwalają szybko poprawić jakość zdjęcia, nadać mu wyjątkowy charakter przez zastosowanie tak zwanych filtrów. Warto rozwinąć umiejętność edytowania zdjęć, bo przydaje się ona nie tylko na potrzeby zawodowe, ale również prywatnie. Dzięki programom do edycji można szybko usunąć ze zdjęcia jakieś niechciane elementy, coś dodać do zdjęcia, tworząc bardzo prostą grafikę. Możliwości są wręcz nieograniczone.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.