FCG

Kredyty gotówkowe
Biznes i Finanse

Kredyty gotówkowe – o czym musisz wiedzieć przed złożeniem wniosku

Kredyty gotówkowe należą do najpopularniejszych produktów bankowych. Umożliwiają zrealizowanie dowolnych planów i nie wymagają spełnienia wielu warunków. Co trzeba wiedzieć na temat kredytu gotówkowego?

Kredyty gotówkowe w najlepszych wariantach należą do najczęściej poszukiwanych produktów bankowych. Stosunkowo łatwo je uzyskać, ponieważ w odróżnieniu od kredytów celowych można przeznaczyć je na dowolny cel. Nie trzeba też informować banku, na co zostały przeznaczone otrzymane środki.

Kredyty gotówkowe – czym się charakteryzują?

Kredyt gotówkowy to jeden z najpopularniejszych produktów w ofercie banków. Można przeznaczyć go na dowolny cel, na przykład zakup samochodu, sprzętu AGD, czy wymarzone wczasy. Nie trzeba informować banku, na co zostaną przeznaczone pieniądze, dzięki czemu taki kredyt nie wymaga dopełnienia wielu formalności, jak to ma miejsce w przypadku kredytów samochodowych czy hipotecznych. Kredyt gotówkowy jest też nazywany kredytem konsumenckim, ponieważ jest udzielany przede wszystkim klientom indywidualnym. 

Kredyty gotówkowe mają elastyczne warunki, dzięki czemu można szybko podpisać umowę i jeszcze tego samego dnia korzystać z pożyczonych środków. Jakie są plusy kredytów gotówkowych?

  • Kredyty gotówkowe mają długi okres spłaty – nawet do 10 lat, dzięki czemu można rozłożyć raty tak, aby były jak najmniej odczuwalne w domowym budżecie.
  • Możliwość złożenia wniosku o najtańszy kredyt gotówkowy online oraz zawarcie umowy drogą elektroniczną sprawiają, że uzyskanie kredytu jest proste i szybkie.
  • Minimum formalności –  decyzja może zostać wydana już w ciągu kilkunastu minut od złożenia wniosku.
  • Korzystne warunki – kredyty gotówkowe udzielane przez banki mają zwykle atrakcyjne oprocentowanie i brak tutaj ukrytych kosztów. Nie ma też obowiązku wykupu z ubezpieczenia.
  • Wysoka całkowita kwota kredytu – nawet do 200 tys. zł.

Kredyt gotówkowy a pożyczka gotówkowa – czym się różnią?

Choć mogłoby się wydawać, że kredyt gotówkowy i pożyczka gotówkowa to te same produkty, z prawnego punktu widzenia różnią się one kilkoma kwestiami. Kredyty gotówkowe są udzielane wyłącznie przez instytucje, które mają status banku.  Z kolei pożyczka gotówkowa może zostać udzielona nawet przez osobę fizyczną. W praktyce pożyczki gotówkowe są udzielane przede wszystkim przez pozabankowe firmy pożyczkowe. Bank, który udziela kredytu gotówkowego, ma obowiązek dobrze zbadać zdolność kredytową potencjalnego klienta i sprawdzić jego historię w BIK-u, natomiast w przypadku pożyczek pozabankowych nie jest to konieczne, więc firmy pozabankowe często udzielają takich pożyczek bez wnikliwego sprawdzania historii kredytowej. Przedmiotem kredytu gotówkowego muszą być środki pieniężne, natomiast w przypadku pożyczki mogą to być dowolne przedmioty, które zostaną określone w umowie.

Który produkt  bardziej się opłaca? Choć mogłoby się wydawać, że pożyczka gotówkowa jest atrakcyjna, ponieważ można ją uzyskać bez konieczności spełnienia wielu warunków, niekoniecznie tak jest. Choć uzyskanie pożyczki w firmie pozabankowej jest łatwiejsze, rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) jest najczęściej wyższa niż w przypadku kredytu bankowego. Oferty kredytów gotówkowych dają też możliwość uzyskania wyższej kwoty kredytu niż w przypadku pożyczek pozabankowych. 

Osoby, które mają stałe źródło dochodu i dobrą historię kredytowania powinny więc starać się o udzielenie kredytu w banku. Pożyczki udzielane przez instytucje pozabankowe sprawdzą się natomiast w przypadku osób, które chcą uzyskać środki bez weryfikowania zdolności kredytowej. Należy jednak pamiętać, że branie pożyczki bez stabilnej sytuacji finansowej może doprowadzić do problemów ze spłatą, dlatego warto przemyśleć tę decyzję przed złożeniem wniosku o pożyczkę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *