Lifestyle

Jakie wybrać nożyce do żywopłotu?

Jakie wybrać nożyce do żywopłotu?

Nożyce do żywopłotu to niezbędne narzędzia każdego ogrodnika. Pozwalają szybko i precyzyjnie przyciąć gałęzie lub uformować zwartą ścianę zieleni. W sklepach dostępne są nożyce ręczne, elektryczne, akumulatorowe i spalinowe. Podpowiadamy, jak wybrać nożyce do żywopłotu, które spełnią nasze potrzeby.

Nożyce do żywopłotu – dostępne rodzaje

a rynku dostępne są różne rodzaje nożyc do żywopłotu. Zanim jednak przejdziemy do wyboru ich mocy czy funkcjonalności, powinniśmy zdecydować, jakie źródło zasilania będzie dla nas najlepsze. Obecnie w sprzedaży dostępne są:

 • Nożyce ręczne – to najprostsze i zarazem najtańsze modele. Wyglądem przypominają duże nożyczki – mają dwa ostrza o długości od 15 do 25 cm. Ostrza zazwyczaj są pokryte powłoka antyadhezyjną, która chroni je przed korozją. Takie nożyce mogą  mieć ostrza proste lub faliste – te pierwsze świetnie się sprawdzą do przycinania żywopłotu, natomiast drugie najlepiej wykorzystać do cięcia młodych gałęzi. Popularne są szczególnie nożyce teleskopowe, czyli takie, które umożliwiają regulację rękojeści. Użycie ręcznych nożyc nie wymaga dużo siły, ale dłuższe użytkowanie jest męczące i czasochłonne.
Nożyce ręczne do żywopłotu

Nożyce ręczne do żywopłotu CellfastIdeal 40-401 dostępne w sprzedaży w sklepie online Inlago.pl

 • Nożyce elektryczne – takie modele wymagają podłączenia do prądu. Oznacza to, że ich zasięg jest ograniczony. Jeśli chcemy z nich korzystać w różnych miejscach ogrodu, to koniecznie musimy dokupić długi przedłużacz. Należy również pamiętać, że kabel można nam przeszkadzać w manewrowaniu i ograniczać nasze ruchy.
Nożyce elektryczne do żywopłotu

Nożyce elektryczne do żywopłotu GardenaEasyCut 420/45 dostępne w sprzedaży w sklepie online Inlago.pl

 • Nożyce akumulatorowe – takie nożyce do żywopłotu działają na baterie, co oznacza, że należy je regularnie ładować. Nożyce akumulatorowe są jednak wygodne w użytkowaniu, ponieważ zapewniają pełną mobilność i można swobodnie z nich korzystać nawet w najdalszych zakątkach ogrodu.
Nożyce akumulatorowe

Nożyce akumulatorowe do żywopłotuDedra DED7092 dostępne w sprzedaży w sklepie online Inlago.pl

 • Nożyce spalinowe – to profesjonalne modele, które wykorzystywane są przez firmy zajmujące się pielęgnacją ogrodów. Sprawdzą się też dla użytkowników, którzy mają duży ogród i potrzebują urządzenia o większej wydajności.

Jak wybrać nożyce do żywopłotu?

Niezależnie od tego, czy planujemy zakupić nożyce elektryczne, akumulatorowe czy spalinowe, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka ważnych kwestii:

 • Moc – im wyższa moc silnika, tym większa efektywność pracy. Jeśli mamy do czynienia z dużymi żywopłotami lub twardymi gałęziami, powinniśmy wybrać nożyce o jak największej mocy.
 • Rodzaj i materiał ostrza – nożyce do żywopłotu mogą być wyposażone w ostrza jednostronne, które cechują się dłuższym cięciem albo ostrza dwustronne, które służą do dokładnych cięć. Jeśli chodzi o materiał, to ostrza zazwyczaj są wykonane ze stali węglowej lub nierdzewnej, a następnie wycinanie laserowo i szlifowane w technologii diamentowej.
 • Długość ostrza – to ważna kwestia, ponieważ dłuższe ostrze pozwala ściąć więcej żywopłotu w krótkim czasie. Przycinarka do żywopłotu powinna mieć zatem ostrze o długości ok. 45-60 cm.
 • Waga – przycinarka do żywopłotu powinna być dość lekka i poręczna, ponieważ urządzenie będziemy trzymać w rękach nawet przez kilka godzin.
 • Dodatkowe funkcje – na rynku dostępne są nożyce do żywopłotu na wysięgniku, które umożliwiają swobodną pracę przy wysokim żywopłocie. Dzięki nożycom z wysięgnikiem nie trzeba używać drabiny, gdyż pozwalają one dotrzeć nawet w trudno dostępne miejsca.
Nożyce akumulatorowe do żywopłotu

Nożyce akumulatorowe do żywopłotu Karcher HGE 18-45 Zestaw 1.444-231.0 dostępne w sprzedaży w sklepie online Inlago.pl

Jak konserwować nożyce do żywopłotu?

Dobra piła do żywopłotu znacznie ułatwi naszą pracę w ogrodzie. Aby jednak dobrze służyła nam przez długi czas, powinniśmy odpowiednio o nią zadbać.

 • Najważniejsze jest, aby po zakończonej pracy oczyścić ostrza z resztek liści i gałęzi. Wystarczy je przetrzeć suchą ścierką. Nigdy nie myjemy ostrzy wodą, gdyż może to doprowadzić do powstania korozji.
 • Jeśli korzystamy z nożyc ręcznych i zauważymy, że zostały stępione, powinniśmy je naostrzyć, np. kamienną osełką albo metalowym pilnikiem.
 • Ostrzenie nożyc elektrycznych będzie przebiegało w podobny sposób – można skorzystać z pilnika, osełki lub szlifierki kątowej. Ważne jest również systematycznie smarowanie listwy tnącej olejem konserwującym.
Nożyce akumulatorowe do gałezi

Nożyce akumulatorowe do gałezi Karcher Tli Battery 18-32 1.444-020.0 dostępne w sprzedaży w sklepie online Inlago.pl

Co więcej, nożyce do żywopłotu należy przechowywać w suchym, czystym i niedostępnym dla dzieci miejscu. Należy zawsze pamiętać o założeniu osłony listwy tnącej. Jeśli będziemy postępować zgodnie z powyższymi wskazówkami, nożyce do żywopłotu będą dobrze wywiązywać się ze swojego zadania przez długi czas.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.