Dom i wnętrze

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu domu jednorodzinnego?

Wysokie koszty ogrzewania budynków mieszkalnych można zmniejszyć, przeprowadzając odpowiednie inwestycje i wprowadzając nawyki ograniczające wychładzanie wnętrza. Dobra termoizolacja, ciepłe okna i drzwi, ocieplane bramy garażowe – wszystko to ma wpływ na wydatki związane z ogrzewaniem domu jednorodzinnego.

Wysokiej jakości termoizolacja

O obniżeniu kosztów ogrzewania warto pomyśleć już na etapie projektowania i budowy domu jednorodzinnego. Wykorzystanie wysokiej jakości materiałów termoizolacyjnych sprawi, że wnętrze budynku nie będzie się wychładzało. Ważne jest nie tylko odpowiednie zabezpieczenie ścian domu, ale też jego dachu. Zlekceważenie kwestii termoizolacji może sprawić, że zimne powietrze będzie łatwiej dostawało się do wnętrza budynku. W takiej sytuacji dla zapewnienia optymalnej temperatury w domu konieczne jest zużycie większej ilości opału, co oczywiście przekłada się na wyższe wydatki za ogrzewanie.

Szczelne okna, drzwi i bramy garażowe


Nawet jeśli ściany i dach zostaną dobrze zaizolowane, problemem bywają nieszczelne okna i drzwi. Warto więc sprawdzić, czy źródłem strat ciepła nie są właśnie te punkty. Zdarza się, że wystarczy przeprowadzić niewielkie prace remontowe, aby znacznie poprawić sytuację i ograniczyć straty ciepła. W przypadku starych okien i drzwi należy zaś rozważyć ich wymianę na modele zapewniające skuteczną ochronę przed wychładzaniem domu.

Jeśli garaż jest wbudowany w bryłę domu, konieczne jest sprawdzenie, czy straty ciepła nie są spowodowane źle dobraną bramą. Otwieranie całego skrzydła w mroźne dni sprawia, że wnętrze się wychładza. Jeśli zaś jest ono źle zaizolowane, straty ciepła następują nawet gdy z tego pomieszczenia w ogóle się nie korzysta. Nowoczesne bramy garażowe wypełnione wysokiej jakości materiałami termoizolacyjnymi i wyposażone dodatkowo w uszczelki ograniczające wychładzanie garażu również będą miały wpływ na zmniejszenie wydatków za ogrzewanie. Dodatkowym zabezpieczeniem przed stratami ciepła są specjalne zestawy do montażu ościeżnicy, które zapobiegają powstawaniu mostków termicznych.

Konserwacja instalacji grzewczej

W domach jednorodzinnych ważne jest również dbanie o stan instalacji grzewczej. Regularne płukanie instalacji i odmulanie kotła, a także usuwanie sadzy z zamontowanego w nim wymiennika ciepła przekłada się na lepszą sprawność układu. Lekceważenie kwestii konserwacji powoduje mniejszą wydajność kotła, a w efekcie większe zużycie materiału opałowego, i co za tym idzie – wyższe koszty ogrzewania.

Jak korzystać z grzejników?


Aby grzejniki pracowały wydajnie, nie mogą być zastawione meblami. Rozprowadzanie ciepła po pomieszczeniu utrudnią także zakrywające kaloryfery firanki lub zasłony. Czasem potrzebne jest więc niewielkie przemeblowanie, aby zapewnić w domu komfortową temperaturę przy mniejszym zużyciu materiału opałowego. Rozsądnym rozwiązaniem jest też montaż ekranów zagrzejnikowych, które umieszcza się za kaloryferem na ścianie. Odbijają one ciepło i zapobiegają stratom energii. Nie są drogie, dlatego warto o nich pomyśleć jeszcze przed rozpoczęciem sezonu grzewczego.
Aby rzeczywiście spełniały swoje zadanie, powinny być regularnie czyszczone, ponieważ warstwa kurzu na powierzchni ekranu zmniejszy jego skuteczność. Ważne jest także przykręcanie grzejników podczas wietrzenia domu. Najlepiej jest otwierać okna często, ale na krócej. Kaloryfery nie muszą też działać z pełną mocą w tych pomieszczeniach, z których korzystamy bardzo rzadko. Przykręcenie grzejników zaleca się również w sypialni, ponieważ chłodniejsze powietrze sprawia, że lepiej nam się śpi.

Jakie paliwo wybrać?

Na wysokość kosztów ogrzewania domu jednorodzinnego w dużej mierze wpływa wykorzystane paliwo. Najdroższe jest ogrzewanie elektryczne. Znacznie większą popularnością cieszy się ogrzewanie gazowe, zaś najmniejsze koszty zapewnia ogrzewanie domu za pomocą kotła na paliwa stałe. Decydując się na to ostatnie rozwiązanie, można dodatkowo zaoszczędzić, kupując opał latem, kiedy jest on tańszy niż w sezonie grzewczym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *