Dom i wnętrze

Jak zaaranżować balkony francuskie?

Jak zaaranżować balkony francuskie?

Balkony francuskie przez długie lata wykorzystywane były przede wszystkim w projektach bloków. Bardzo rzadko tego rodzaju rozwiązania pojawiały się na domach jednorodzinnych. Tymczasem w ostatniej dekadzie można zauważyć wyraźny wzrost zainteresowania nimi w architekturze. Okazuje się bowiem, że niejednokrotnie to nie tyle jedyne, co najlepsze rozwiązanie, by naturalnie rozjaśnić ciemne pomieszczenia. Balkony francuskie jednak stanowią aranżacyjną zagadkę na właścicieli domów. Dlatego podpowiadamy, jak w prosty sposób zaaranżować balustrady tego rodzaju.

Balkony francuskie – co to takiego?

Choć niekoniecznie zdajesz sobie sprawę, że to właśnie balkony francuskie, z dużym prawdopodobieństwem widujesz je każdego dnia w swojej okolicy. Wykorzystywane są obecnie przede wszystkim w projektach utrzymanych w modernistycznym stylu – tam, gdzie bryła budynku jest prosta, a całość minimalistyczna. 

Balkony francuskie to okno i balustrada – nie jest przewidziana w nich płyta, do której jako Polacy jesteśmy raczej przyzwyczajeni. Nie można więc na nich postawić dowolnie wybranych przedmiotów, w tym mebli wypoczynkowych. Warto wiedzieć, że balkony francuskie to nic nowego. Chociaż przez jakiś czas nie były modne, w architekturze obecne są od czasów baroku. Dzisiaj po prostu ponownie doceniliśmy ich estetykę oraz nieocenioną funkcjonalność.

Podstawowym zadaniem balkonów francuskich jest doświetlenie pomieszczeń w budynku. Spełniają więc dokładnie tę samą funkcję, co większość okien w każdym domu czy biurowcu. Jednocześnie jednak różnią się zarówno od nich, jak i od klasycznych balkonów. Są duże i nie mają wcześniej wspomnianej płyty, często służącej rekreacji. Słońca nie powstrzymują też zadaszenia. Wpada przez nie znacznie więcej naturalnego światła. Doskonale sprawdzają się w długich i wąskich pomieszczeniach. Montowane na nich balustrady francuskie ze stali nierdzewnej są natomiast niemal gwarancją bezpieczeństwa domowników.

Warto zauważyć również, że balkony francuskie są naprawdę eleganckie. Optycznie wyszczuplają bryłę każdego budynku i sprawiają, że wygląda bardziej strzeliście. Balustrady francuskie można natomiast przyozdobić różnymi gatunkami kwiatów.

balustrady francuskie

Jakie rośliny na balkony francuskie?

Zanim wybierzesz się do sklepu ogrodniczego po kwiaty na balkon, dobrze go zmierz. Niektóre balkony francuskie mają bowiem niewielką niszę, na którą można wyjść. Jeśli masz ochotę, możesz postawić na niej niewielką donicę. Wbrew pozorom daje ona dość sporo możliwości aranżacyjnych.

Najczęściej jednak balustrady francuskie są montowane tuż przy szybie okna. To jednak zupełnie nie wyklucza kwiatowych aranżacji – mogą one prezentować się naprawdę pięknie. Istnieje bowiem możliwość montażu wiszących doniczek z kwiatami balkonowymi. Balustrady francuskie to idealne miejsce do ekspozycji pnących lub kaskadowych roślin. Ich łodygi będą elegancko spływały wzdłuż barierek zamontowanych na twoim oknie.

Kwiaty na balkony zawsze trzeba odpowiednio dobrać. Co należy uwzględnić przed ich zakupem? W pierwszej kolejności nie liczy się jego rodzaj, a umiejscowienie. Jeśli więc okna znajdują się po stronie południowej, należy w pierwszej kolejności wybierać rośliny bardzo odporne na działanie promieni słonecznych. Od północnej warto postawić na gatunki, które lubią cień. Balkony francuskie umiejscowione po wschodniej lub zachodniej stronie dają zdecydowanie najwięcej możliwości. Istnieje bowiem mnóstwo roślin, które będą dobrze czuły się w warunkach pośrednich.

Chociaż większość z nas przywykła do tego, że balkon jest miejscem rekreacji i wypoczynku, a dodatkowo służy np. suszeniu prania, to balkony francuskie powoli przestają być czymś nietypowym. Mają cały szereg niewątpliwych zalet, które sprawiają, że są znacznie lepszym rozwiązaniem niż tradycyjne okna. Warto zauważyć, że dzięki pięknej kwiatowej aranżacji, balustrady francuskie mogą wyglądać zniewalająco.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.