Biznes i Finanse

Jak w bezpieczny sposób wziąć pożyczkę?

Jak w bezpieczny sposób wziąć pożyczkę?

Istnieje wiele powodów, dla których ludzie decydują się brać pożyczki w firmach pozabankowych. Z pewnością dużą zaletą jest uproszczony proces przyznawania pożyczki i ograniczenie zbędnych formalności. Jednakże korzystanie z usług tego typu firm może być ryzykownym przedsięwzięciem. Należy wiedzieć, gdzie możemy znaleźć uczciwych pożyczkodawców oraz o czym pamiętać podczas podpisywania umowy pożyczki.

Najważniejsze elementy umowy o pożyczkę

Pożyczki pieniężne udzielane przez podmioty pozabankowe podlegają przepisom prawnym, które znajdują się w ustawie o kredycie konsumenckim. Zgodnie z nią każda firma pożyczkowa ma obowiązek udostępnić informacje dotyczące całkowitego kosztu zobowiązania oraz pokazać nam wzór umowy pożyczki. Przed podpisaniem takiej umowy powinniśmy się z nią dokładnie zapoznać. Dotyczy to również wszelkich dołączonych do niej załączników. Jeżeli dokumenty te są dla nas niezrozumiałe, należy zadawać dodatkowe pytania. Warto rozważyć skonsultowanie się z organizacjami konsumenckimi, na przykład z taką jak: Federacja Konsumentów. Istotna jest również wartość Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania, czyli RRSO. To ona pokaże nam rzeczywisty koszty naszej pożyczki w skali rocznej. Ponieważ uwzględnia wszelkie dodatkowe koszty związane z zawarciem pożyczki, najczęściej będzie większa od oprocentowania podanego w umowie. Należy również pamiętać, że oprocentowanie pożyczki nie jest jej jedynym kosztem. Oprócz tego istnieją liczne opłaty dodatkowe oraz ewentualne kary finansowe za nieterminowe spłacanie pożyczki. Wszystkie te informacje powinniśmy znaleźć w umowie i upewnić się, czy na pewno chcemy wziąć pożyczkę na takich warunkach. Duże firmy pożyczkowe nie zawsze są w stanie przedstawić nam najatrakcyjniejsze oferty.

Czy warto skorzystać z usług mniejszych firm pożyczkowych?

Wbrew pozorom to właśnie takie przedsiębiorstwa są w stanie zaoferować o wiele atrakcyjniejsze warunki pożyczki. Wynika to z kilku czynników. W przeciwieństwie do dużych firm pożyczkowych mniejsze podmioty ponoszą o wiele mniejsze koszty działalności. Chodzi przede wszystkim o pieniądze, które wydawane są na marketing i reklamę marki. Większą liczba klientów oznacza z kolei większe wydatki związane z ich obsługą. Korzystając z usług małej firmy pożyczkowej, mamy pewność, że poświęcą nam wystarczająco dużo uwagi. W połączeniu z niższymi kosztami prowizji oraz konkurencyjnymi stawkami popularność małych pożyczkodawców nie powinna dziwić. Warto zauważyć, że im mniej znana firma, tym bardziej będzie skłonna zaoferować pożyczki na atrakcyjnych warunkach. Jest to efektywny sposób na pozyskiwanie nowych klientów na bardzo konkurencyjnym rynku pożyczek pozabankowych.

Jak w łatwy sposób znaleźć takie firmy?

Ponieważ nie posiadają one kapitału koniecznego do skutecznego reklamowania się w Internecie, ich znalezienie może sprawić nam pewien problem. Tutaj z pomocą przychodzą rozmaite portale ogłoszeniowe. Najlepiej zacząć od sprawdzania tych darmowych, takich jak na przykład Pokato.pl. Znajdziemy na nim tysiące ogłoszeń z rozmaitych kategorii. Korzystają z niego liczne firmy oferujące pożyczki i usługi finansowe, które pragną w jak najtańszy sposób trafić do szerokiego grona potencjalnych klientów. Bez większych problemów możemy porównać między sobą dostępne oferty i wybrać taką, która wzbudzi nasze zainteresowanie. Następnie w łatwy sposób możemy nawiązać kontakt z firmą pożyczkową. Jednak bardzo ważne jest upewnienie się i sprawdzenie z jaką firmą mamy do czynienia.  Aby mieć pewność, że dany pożyczkodawca nas nie oszuka – trzeba zweryfikować wiarygodność firmy pożyczkowej.

Kilka prostych sposobów na zweryfikowanie wiarygodności firmy pożyczkowej

Decydując się pożyczyć pieniądze od mało znanej firmy, możemy napotkać oszustów finansowych. Warto więc sprawdzić między innymi, od jakiego czasu dana firma funkcjonuje na rynku. Im jest on dłuższy, tym większe prawdopodobieństwo, że mam do czynienia z uczciwym pożyczkodawcą. Oczywiście krótki czas istnienia nie jest jednoznacznym dowodem o nieuczciwych intencjach właściciela. Jednakże z pewnością taka informacja powinna nas skłonić do bliższego przyjrzenia się danej firmie. Kolejnym krokiem powinno być zajrzenie do Rejestru Instytucji Pożyczkowych prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF). Na mocy ustawy z 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami, każda firma oferująca tego typu usługi jest zobowiązana do wpisania się do tego rejestru. Oprócz tego warto zajrzeć do listy ostrzeżeń Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) oraz KNF. Jeżeli znajdziemy na nich wybranego przez nas pożyczkodawcę, najlepiej zrezygnować z jego usług.

Udostępnij

O autorze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.