Biznes i Finanse

Jak pokonać problemy finansowe?

Gdyby świat istniał bez pieniędzy, panował by pewnie handel wymienny.
Ludzie wzajemnie wymieniali się swoimi towarami i żywnością. Taka wymiana dojdzie wówczas do skutku tylko wtedy, gdy nastąpi obopólna zgodność potrzeb. Czyli jedna osoba będzie potrzebowała to, co druga posiada, i na odwrót.

Historia pieniądza

Jeśli choćby jedna osoba nie potrzebowała towaru od drugiej osoby, to nie dojdzie już do handlu wymiennego i bylibyśmy zobligowani do szukania kogoś innego. Zatem, aby ułatwić ludziom szybką i sprawną wymianę towaru, wymyślono pieniądze. Na początku pieniądzem było złoto, srebro, później gotówka, a dziś to w głównej mierze elektroniczny zapis w banku.

Wraz z pojawieniem się pieniędzy, pojawiło się pragnienie ich zdobycia, gdyż pieniądze dają możliwości, i oferują spełnianie naszych zachcianek.
Jedni zaczęli więc inwestować i oszczędzać, ale inni od razu wydawali wszystko co mieli, albo co gorsze, niektórzy zaczęli zapożyczać się i wkręcać w spiralę długów. Tak też powstały patologie związane z pieniędzmi.

Zmiana postawy wobec pieniędzy

Patologia jest wtedy, gdy ktoś uważa, że konsumpcja to jego własna tożsamość, że to całe jego życie. Nie możemy utożsamiać się z tym co mamy. Kupujemy tyle ile możemy, za tyle ile udało nam się zarobić. Kiedy kończą nam się środki, pożyczamy z banku, bądź od rodziców i znajomych.
Pamiętajmy, że nie musimy posiadać rzeczy, aby być wartościowym człowiekiem.

Zmiana postawy wobec pieniędzy, to bardzo ważny krok. Wiele osób o swoją trudną sytuację finansową obwinia pracę, bądź szefa. Wiedzmy, że jeśli w pełni się zaangażujemy, na pewno ktoś z góry zwróci na nas uwagę. To może być klient, albo ktoś z całkiem innej firmy. Wówczas mamy szansę na lepszą pracę, i lepsze pieniądze.

Pamiętajmy, że pracując na pół gwizdka, pozbawiamy się tak naprawdę jakiejkolwiek szansy na poprawę zarobków. Sto procent zaangażowania w pracy jest tutaj kluczowe.

Ważne jest także, aby zapisywać wszystkie swoje przychody i wydatki. Musimy doprowadzić cały schemat do tego, aby przychody były wyższe niż koszty. Zacznijmy od nadpłacania najmniejszych pożyczek, dopiero po tym czasie weźmy się za te większe.

pracowniarozwoju.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *