Zdrowie i Uroda

Jak dbać o naturalne maty do jogi?

Jak dbać o naturalne maty do jogi?

Produkty wykonywane z naturalnych surowców zamiast z tworzyw sztucznych zazwyczaj są dużo lepszej jakości. Są jednak także droższe i wymagają specjalnego traktowania, aby służyć przez lata. Niezbędna jest do tego odpowiednia pielęgnacja i przechowywanie tego typu przedmiotów. Również o maty do jogi wykonane z naturalnego kauczuku trzeba starannie się zatroszczyć. W poniższym artykule przedstawimy kilka wskazówek, jak to zrobić.

Czyszczenie

Każda mata do jogi po jakimś czasie użytkowania będzie zabrudzona. Oczywiście nie oznacza to, że trzeba wymieniać ją na nową. Sprzęt można samodzielnie wyczyścić i jeśli zrobisz to prawidłowo, będzie wyglądać jak nowy. Ważne jest, aby odpowiednio dobrać preparaty do materiału, z jakiego jest wykonany. W przypadku mat do jogi z naturalnego kauczuku najlepiej sprawdzą się gotowe środki czyszczące, dostępne w sklepach z akcesoriami do jogi. Możesz jednak spróbować umyć ją przy pomocy roztworu wody i olejku z drzewa herbacianego oraz olejku eterycznego o Twoim ulubionym zapachu. W ten sposób szybko ją odświeżysz i będziesz mogła wrócić do ćwiczeń.

Przechowywanie

Aby mata do jogi z naturalnego kauczuku się nie niszczyła, musisz także zadbać o jej odpowiednie przechowywanie. Najlepszym rozwiązaniem będą bez wątpienia specjalne pokrowce, do których można schować matę do jogi po skończeniu ćwiczeń lub bezpiecznie przetransportować ją na trening. Jeśli jednak dopiero zaczynasz kompletowanie sprzętu i odkładasz zakup pokrowca na później, pamiętaj o tym, aby trzymać ją z dala od dzieci i zwierząt. Nawet nieświadomie mogą ją zniszczyć, a Ciebie narazić na niepotrzebny stres i dodatkowe koszty. Nigdy nie zostawiaj jej także na słońcu, na przykład po relaksie w ogrodzie, ponieważ kolor może wyblaknąć i przez to będzie prezentować się nieestetycznie.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Oprócz poruszonych powyżej zasad dbania o naturalne maty do jogi warto wspomnieć jeszcze o jednej, z pozoru oczywistej kwestii. Każdy sprzęt powinien być używany wyłącznie zgodnie z przeznaczeniem i w odpowiednich warunkach. Pamiętaj więc o tym, aby stosować ją jedynie do ćwiczenia jogi i zawsze zadbaj o to, by kłaść ją na czystym i suchym podłożu.

Jeżeli zastosujesz się do wszystkich zasad pielęgnacyjnych, będziesz mogła korzystać ze swojej kauczukowej maty do jogi przez bardzo długi czas, a ona zachowa swój pierwotny wygląd. Wystarczy, że będziesz ją prawidłowo czyścić, przechowywać w bezpiecznym miejscu i używać jej zgodnie z przeznaczeniem, a spędzisz na niej wiele miłych chwil pełnych relaksu i ćwiczeń.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.