Dom i wnętrze

Fotograficzne pomysły na wystrój wnętrz

Fotograficzne pomysły na wystrój wnętrz

Przestrzeń, w której żyjemy, wpływa na nas zasadniczo – kreuje atmosferę, pobudza do działania lub wspomaga odprężenie. Nadając określony charakter wnętrzom, aranżując dane lokum, możemy wykazać się kreatywnością i eksperymentować ze skojarzeniami. Dzięki temu praca nad wystrojem będzie pracą twórczą, która prowadzi do satysfakcji. Jak odnaleźć twórczy impuls? 

Wspomnienia, które inspirują

Są tacy ludzie i takie wspomnienia, które znacząco wpływają na to, jacy jesteśmy dzisiaj. Czas pędzi nieubłaganie, a codzienność wymaga od nas skupienia na rzeczach teraźniejszych. Jednak co jakiś czas nasze zmysły przypominają nam o wydarzeniach z przeszłości. Impulsem może być zapach, smak, dźwięk. 

Pamięć jest przedmiotem badań różnych dyscyplin naukowych – kognitywistyki, neuronauk, a także psychologii poznawczej. W oparciu o nią kreujemy swoją teraźniejszość. Sprzymierzeńcem pamięci są techniki rejestrowania obrazu- na fotografiach uwieczniamy nie tylko najważniejsze dla nas wydarzenia, ale także elementy krajobrazu, sceny z życia miasta, piękno natury. I to właśnie fotografia może stać się inspiracją, która przeprowadzi nas przez proces aranżacji pomieszczenia. To, co najczęściej fotografujemy, na jakie elementy rzeczywistości kierujemy uwagę, jest częścią nas samych- naszych indywidualnych predyspozycji do odczuwania realności, filtrem, przez który przenika do nas świat. Fotografia w aranżowanym przez nas pomieszczeniu może pojawić się pod postacią zdjęcia na drewnie. Jest to popularny sposób dekoracji, który umożliwia wykreowanie unikatowego nastroju, ściśle dopasowanego pod nasze preferencje. 

We wnętrzu domu lub mieszkania, które ubogacone jest wykonanymi przez nas fotografiami możemy czuć się jak na autorskiej wystawie. Działalność artystyczna u wielu ludzi wiąże się z mobilizacją do dalszych twórczych działań i sama w sobie stanowi inspirację. 

Dopasuj charakter fotografii do aranżacji wnętrza

Wśród fotografów znajdują się tacy, którzy natchnienie odnajdują w sile natury. Dzięki naturalnie występującym kształtom, kolorom i fakturom uwiecznionym na fotografii, nasze lokum może stać się przytulnym miejscem- wprost idealną strefą relaksu. Fotografie, dzięki specjalnej obróbce mogą przyjąć formę plakatu lub grafiki- wówczas nasze dzieło będzie czymś więcej niż zdjęcia na drewnie. Takie fotoobrazy i fotoplakaty przykuwają uwagę i mogą stać się jednym z głównych elementów pomieszczenia. To, jakie fotografie wybierzemy- świadczy o naszej estetyce. Fotografie natury doskonale sprawdzą się wszędzie tam, gdzie dominują meble i dodatki wykonane z materiałów pochodzenia naturalnego. Doskonale wkomponują się w styl prowansalski, mogą również stanowić atrakcyjny dodatek dekoracyjny do aranżacji w stylu skandynawskim. Styl kolonialny obfituje w egzotyczne dodatki, w tym rzeźby i obrazy. Charakterystyczną cechą tego stylu jest inspiracja rdzennymi plemionami ze wszystkich stron świata i ich życiem codziennym. Kompozycjami, które dopełnią ten styl mogą być fotografie świątyń, dzikich zwierząt lub przedstawicieli egzotycznych ludów. Zwolennicy stylu loftowego zainspirują się zdjęciami starych fabryk, a także maszyn. Zdjęcia na drewnie ubogacą także styl nowoczesny. W tym przypadku pożądane będą fotografie obiektów geometrycznych.  

Magia codziennych rytuałów- chwile, które warto uwieczniać

Codzienne czynności, takie jak: parzenie kawy, spacer z psem, zabawa z dzieckiem czy rytuały pielęgnacyjne ciała mogą stanowić inspirację do powstania całej serii niezwykłych zdjęć prezentujących unikatowość naszej egzystencji. Mimo że czynności, które wykonujemy mimochodem zdają się być zaledwie tłem dla innych, ważnych wydarzeń to żadna chwila się nie powtórzy. Artyzm może objawić się w najmniej spodziewanym momencie- a kiedy już się pojawi, warto pozwolić mu zaistnieć. Zdjęcia na drewnie mogą być doskonałym poletkiem do rozwoju tego zjawiska i inspiracją do wykończenia salonu, kuchni, sypialni lub korytarza. Nic nie zdobi domu tak, jak autorskie prace- dzięki nim odwiedzający nas przyjaciele i rodzina mają szansę poznać nas lepiej. 

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.