FCG

Dom i wnętrze

Czym się kierować, kupując nowe mieszkanie? Poznaj 4 kluczowe kryteria

Zakup nowego mieszkania to chwila, którą pamięta się do końca życia. Otwiera nowy rozdział i daje wreszcie szansę na stworzenie własnego miejsca na ziemi. Warto dopilnować kwestii formalno-prawnych i kilku innych, aby przez wiele lat cieszyć się z dobrze podjętej decyzji.

Jeżeli temat zakupu mieszkania od dewelopera jest Ci bliski, poniższy tekst zwróci Twoją uwagę na kilka istotnych kwestii. Kto wie, może dzięki niemu unikniesz kosztownych błędów i niedopatrzeń. Zaczynamy!

Kryterium numer 1: kwestie formalno-prawne

Zakup nieruchomości to przede wszystkim kwestie związane z aspektami prawnymi. Jeszcze przed podpisaniem umowy przedwstępnej, a tym bardziej przed podpisaniem umowy deweloperskiej u notariusza należy rozeznać się w kilku sprawach. Istotne są informacje o deweloperze, dotychczas wykonanych przez niego inwestycjach. Kluczowa jest też kwestia tego, czy deweloper ma prawomocne i ostateczne pozwolenie na budowę, a także czy prowadzi rachunek powierniczy (czy jest on otwarty, czy zamknięty). Do tego ostatniego obliguje go zresztą ustawa deweloperska. Warto sprawdzić również dział III i IV księgi wieczystej pod kątem ewentualnej hipoteki, która obciąża działkę oraz o potencjalnie ustanowionej służebności. Nowe mieszkania Poznań Stare Miasto, które zostaną oddane do użytku w IV kwartale 2020 roku, możesz obejrzeć, wchodząc na stronę https://www.dopoznania.pl/szukaj/nowe-mieszkania-poznan-piatkowo. W serwisie udostępniono również wizualizacje innych budowanych obiektów. Wśród nich są m.in. nowe mieszkania Piątkowo Poznań. Na pewno warto lepiej przyjrzeć się tej realizacji.

Kryterium numer 2: informacja na temat stanu deweloperskiego

Pod tym pojęciem kryć się mogą różne standardy wykończenia. Jedni deweloperzy oddają mieszkania z dokończonymi sufitami i łazienkami, inni niekoniecznie. Nie każdy generalny wykonawca realizuje też parapety zewnętrzne. Więcej informacji na te temat można przeczytać w prospekcie informacyjnym danej inwestycji lub dowiedzieć się w biurze sprzedaży danego dewelopera.

Kryterium numer 3: kwestie transz

Deweloper, podlegając przepisom ustawy deweloperskiej, zobligowany jest do rozłożenia płatności za nieruchomość na kilka transz. Środki przekazywane przez kupujących trafiają na rachunek powierniczy. Deweloper nie ma do nich swobodnego dostępu. Bank, który finansuje powstawanie inwestycji, po ukończeniu danego etapu wysyła na miejsce swojego inspektora, który stwierdza, czy prace zostały ukończone. Jeśli tak, udostępnia kolejną pulę środków do realizacji kolejnego etapu. Takie działanie ma w większym stopniu zabezpieczyć interesy kupujących i ograniczyć ryzyko nieuczciwych zagrań ze strony dewelopera.

Kryterium numer 4: dostępność miejsc postojowych

Aktualnie miejsca postojowe są chętnie wybierane przez kupujących. Dobrze, gdy znajdują się one na odrębnej księdze wieczystej. Możliwe jest wówczas odsprzedanie ich – w razie potrzeby – mieszkańcowi bloku lub zupełnie obcej osobie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *