Biznes i Finanse

Czym jest PIT-37? Kto go składa i jak to zrobić?

Czym jest PIT-37? Kto go składa i jak to zrobić?

Ubiegły rok jest kolejnym, kiedy samodzielne rozliczenie PIT-a nie jest konieczne. Jeśli nie mamy czasu i nie chcemy korzystać z żadnych ulg, możemy skorzystać ze wstępnie przygotowanej przez fiskusa deklaracji. Czeka ona na nas do wglądu w systemie elektronicznym urzędu skarbowego. Możemy ją przejrzeć i sprawdzić pod kątem ewentualnych błędów, a w skrajnych przypadkach nawet się nie interesować – i nie spotkają nas w związku z tym żadne konsekwencje.

  1. Kto powinien wypełnić pit 37 za rok 2020?
  2. Rozliczenie PIT-37 online: jak to zrobić?
  3. PIT 37 za 2020: do kiedy należy go rozliczyć?

Warto jednak pamiętać, że wypełnienie PIT-u w wielu sytuacjach będzie wskazane. Na taki krok powinny zdecydować się przede wszystkim osoby, które planują skorzystać z ulg podatkowych. Będzie to też konieczne, jeśli planujemy przekazać 1 procent podatku na cele charytatywne. Jak jednak to zrobić? Kto powinien wypełnić PIT-37? Czym jest ten rodzaj deklaracji? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej.

Kto powinien wypełnić pit 37 za rok 2020?

PIT-37 to rodzaj deklaracji podatkowej przeznaczony dla osób uzyskujących przychody z tytułu zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę lub świadczenia pracy na podstawie umów cywilno-prawnych – umowy-zlecenie oraz umowy o dzieło. Deklaracja ta jest wypełniana na podstawie formularza PIT-11, którą nasi pracodawcy mają obowiązek przesłać na nasz adres najpóźniej do końca lutego. Przy jego wypełnianiu należy podać kwoty wskazane we wspomnianym formularzu, a także wpisać wszystkie przysługujące nam ulgi.

Jeśli jednak swoje dochody osiągamy nie za pośrednictwem płatników (a więc pochodzą one z innych źródeł niż umowa o pracę, zlecenie oraz o dzieło), nie powinniśmy wypełniać deklaracji PIT-37. W takiej sytuacji konieczne będzie złożenie deklaracji PIT-36. Dotyczy to również sytuacji, w których tylko część naszych dochodów pochodzi ze źródeł innych niż wspomniane przed chwilą.

Rozliczenie PIT-37 online: jak to zrobić?

PIT-37 można wprawdzie rozliczyć w tradycyjny sposób, wypełniając papierowy, pobrany w urzędzie formularz, jednak takie rozwiązanie nie należy do najwygodniejszych. Przy wypełnianiu formularza nietrudno bowiem o pomyłki, a każda literówka czy nieprawidłowo wpisana cyfra oznacza konieczność ponownego wypełnienia całego formularza. By przekazać deklarację do urzędu skarbowego, musimy też udać się bezpośrednio do niego lub na pocztę, co dla wielu osób może stanowić nie lada problem.

Dużo lepszym rozwiązaniem będzie więc wypełnienie PIT 37 online. Tym bardziej, że dzięki serwisom takim jak podatnik.info można to zrobić łatwo, szybko i, co najważniejsze, bez fachowej wiedzy. Program sam poprowadzi nas przez kolejne etapy wypełniania formularza, dzięki czemu unikniemy ryzyka ewentualnych pomyłek i związanych z tym konsekwencji. Po zakończeniu całej procedury, deklarację można wydrukować i postępować z nią dalej tak jak w przypadku zwykłej, papierowej wersji. Znacznie wygodniejszym wyjściem okaże się jednak skorzystanie z opcji elektronicznego przesłania formularza bezpośrednio do właściwego urzędu skarbowego.

PIT 37 za 2020: do kiedy należy go rozliczyć?

Chociaż w tym roku spóźnialskim nie grożą już żadne konsekwencje, powinniśmy pamiętać o tym, że w razie niedostarczenia deklaracji w terminie nie będziemy mogli skorzystać z przewidzianych przez ustawodawcę ulg podatkowych ani też przekazać 1 procenta na wskazany przez nas cel. dlatego z wypełnieniem PIT-37 nie należy zwlekać. W tym roku, tak jak zwykle, termin złożenia deklaracji mija wraz z końcem kwietnia.

Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.