Biznes i Finanse

Czy warto oszczędzać pieniądze w funduszach inwestycyjnych? Rzut oka na TFI

Czy warto oszczędzać pieniądze w funduszach inwestycyjnych? Rzut oka na TFI

Gdy spojrzymy na polski rynek funduszy inwestycyjnych, odnotujemy fakt, że cieszą się one coraz większą popularnością wśród naszych rodaków. Mogą jawić się, jako rozsądna forma pomnażania swoich oszczędności. Na pewno korzyścią w lokowaniu pieniędzy w TFI jest aspekt inwestowania małymi kwotami. To z pewnością spory atut dla osób, które chcą część swoich miesięcznych dochodów lokować właśnie w fundusze inwestycyjne.

Czym jest TFI?

Otóż, prosto rzecz ujmując, są to nasze pieniądze, które banki lub inne rodzaje instytucji lokują akcje, obligacje skarbowe, obligacje korporacyjne lub inne instrumenty pieniężne. To zależy od naszego usposobienia czy wolimy duże ryzyko i chcemy aby firma zarządzająca naszymi pieniędzmi w ramach funduszu inwestycyjnego, lokowała je na przykład w akcje, czy możemy wybieramy model hybrydowy i dzielimy część pieniędzy, która będzie inwestowania w ryzykowne akcje, a reszta w bezpieczne instrumenty (na przykład obligacje lub lokaty bankowe). W tym zakresie wybór jest ogromny. Każdy znajdzie coś dla siebie. Należy określić horyzont czasowy. Im wcześniej zaczniesz inwestować w jednostki uczestnictwa w ramach TFI, tym więcej odłożysz na przyszłość. To ważne, gdyż gdy będziesz dorosły, Twoje życie będzie o wiele łatwiejsze i nie będziesz musiał martwić się o brak pieniędzy. W ten sposób spełnisz swoje życiowe marzenia i cele. Sprawdź też, ile wynoszą opłaty przy wyborze danego funduszu.

Wyższe koszty

Trzeba pamiętać, że z reguły fundusze inwestujące agresywniej, zazwyczaj nakładają na klienta wyższe koszty zarządzania. Nie podejmuj decyzji pochopnie. Wybierz ten fundusz, który powinien zaspokoić Twoje oczekiwania inwestycyjne. Pamiętaj, że działa wtedy zasada procentu składanego, co w długim terminie oszczędzania, powinno dać niesamowity efekt. Działaj rozsądnie i z głową!

zset.pl


Udostępnij

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.