FCG

pierwszy aparat fotograficzny
Podróże i Rozrywka

Aparat fotograficzny dla początkujących – który model wybrać?

W powszechnej świadomości uważa się, że najlepszy aparat fotograficzny dla początkujących to oczywiście kompakt. Nic bardziej mylnego! Na rynku sprzętu do fotografowania można znaleźć np. sporo ciekawych lustrzanek, które – dzięki mniejszej liczbie dostępnych funkcji – doskonale sprawdzają się w rękach fotoamatorów.

Pierwszy aparat fotograficzny – jaka matryca?

Idealna lustrzanka dla osoby początkującej wcale nie musi być „uzbrojona” w klasyczną matrycę CMOS. Wręcz przeciwnie – tutaj sprawdzi się raczej model z CCD, który – w przeciwieństwie do klasycznie rozumianych matryc – zapewnia dużo większą światłoczułość i lepsze odwzorowanie kolorów. Co więcej, w aparatach z CCD istnieje możliwość „wyciągnięcia” znacznie większej rozdzielczości. Mówiąc wprost – aparat w tej konfiguracji stworzy ciekawe zdjęcia i to nawet w przypadku podstawowych błędów początkującego fotografa.

CZY WARTO ZAPISAĆ SIĘ NA KURS FOTOGRAFII ONLINE?

Procesor obrazu – co najlepiej wybrać w pierwszym aparacie fotograficznym?

Mało który początkujący fotograf zwraca uwagę na zastosowany w aparacie (dla fotoamatorów) procesor obrazu. A szkoda, bo to od niego zależy jakość zdjęcia i jego nasycenie kolorami. Może i ta teza brzmi kontrowersyjnie, ale pierwszy aparat fotograficzny powinien taki komponent posiadać. Mało tego – powinien on oferować te same możliwości, co zaawansowane warianty procesorów. Jeden z potentatów rynku fotograficznego rozwiązał ów problem po swojemu, wprowadzając tą samą serię procesorów do modeli dostosowanych do potrzeb doświadczonych i początkujących fotografów.

pierwszy aparat fotograficzny

Tryb przewodnika – aparat fotograficzny dla początkujących

Niezależnie od tego, czy aparat fotograficzny dla początkujących jest zwykłym kompaktem czy też bardziej zaawansowaną lustrzanką, koniecznie musi on posiadać tryb przewodnika. Mowa tu oczywiście o funkcji polegającej na dokładnym opisie wszystkich kroków, jakie niezbędne są w przypadku wyboru określonej funkcji. Taki tryb przyda się zwłaszcza w przypadku mniej zaawansowanych lustrzanek, które – co ważne – oferują nieco bardziej zubożony interfejs użytkownika (nie wyłączając mniejszej liczby przycisków). Chcąc go włączyć, warto poszukać w menu funkcji „Guide”.

Wysokiej jakości pamięć dla początkujących

Zdublowana pamięć oparta na np. dwóch kartach SD to funkcjonalność występująca głównie w bardzo zaawansowanych lustrzankach. A szkoda, bo równie dobrze można ją wprowadzić do aparatów fotograficznych dla osób początkujących. Obsługa takiego aparatu (zwłaszcza, jeśli jest to lustrzanka) może na samym początku nastręczać sporo problemów. Dlatego ważne jest, aby zdjęcia były zapisywane na dwóch nośnikach. Mało tego – przyda się również funkcja ich zapisu i odczytu w formacie RAW, który niesie ze sobą spory potencjał jeśli chodzi o konwersję i obróbkę plików graficznych.

aparat fotograficzny dla początkujących

Organizacja interfejsu i wyświetlacza

Niezależnie od swej konstrukcji, pierwszy aparat fotograficzny dla osób początkujących powinien wyróżniać się dość uproszczonym interfejsem. Widać to zwłaszcza na przykładzie przycisków umieszczonych w korpusie, których liczba – co ważne – powinna być zredukowana do minimum. Na tym jednak nie koniec, gdyż w skład interfejsu wchodzi również wyświetlacz. Ten zaś powinien być w miarę duży, przejrzysty i jasny. Co więcej, znajdujące się na nim ikony winny być dość duże i łatwo rozpoznawalne. W celu ułatwienia korzystania z aparatu można go wyposażyć w dedykowany wyświetlacz dotykowy.

Budowa korpusu aparatu fotograficznego dla początkujących

Dla osoby, która po raz pierwszy korzysta na poważnie z lustrzanek, ten typ aparatu może być dość uciążliwy i nieporęczny. Dlatego warto wybierać dla osób początkujących modele, których korpus jest możliwie jak najbardziej poręczny. Istotne jest również to, aby był on wykonany z trwałego, antypoślizgowego materiału. Standardem powinna być też specjalna zawieszka, dzięki której można zawiesić ten aparat na szyi. Dzięki niej można mieć pewność, że aparat nie spadnie w najmniej oczekiwanym momencie.

Podsumowując, aparat fotograficzny dla początkujących powinien oferować dość wysoki poziom wykonywanych zdjęć, gdyż tylko tak można „zaliczyć” wstęp do w pełni profesjonalnej fotografii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *