FCG

Komputery i Technologia

Akumulatory Bezobsługowe

Każdy z nas ma świadomość i zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dla naszego życia i funkcjonowania energia elektryczna. Jej źródła wciąż są zmieniane i udoskonalane. Wśród tak wielu dostępnych opcji ciężko zdecydować, która jest najlepsza pod różnymi względami. Dlatego też każdy aspekt powinno się rozpatrywać z perspektywy przedsiębiorstwa lub swoich własnych doświadczeń. Nie zawsze najnowocześniejsze technologie okażą się najlepsze w danym przypadku. W związku z tym zapoznajmy się ze wszystkimi opcjami. Dziś omówimy pokrótce akumulatory bezobsługowe.

Rodzaje akumulatorów bezobsługowych

Samych akumulatorów wyróżniamy wiele. Są starsze i nowsze modele, które wykorzystują różną technologię. Każdy z nich jednak ma swoje wady i zalety. Przede wszystkim wyróżniamy trzy rodzaje akumulatorów: niklowo-kadmowe, litowo-jonowe oraz niklowo-wodorkowe. Każdy z nich ma zastosowanie w innych warunkach i sprawdzi się w innych miejscach.

Akumulatory litowo-jonowe

Ten rodzaj akumulatora najczęściej wykorzystuje się w szeroko pojętym przemyśle. Możemy go znaleźć w naszych smartfonach i laptopach, ale także we wkrętarkach akumulatorowych oraz autach elektrycznych. Jego technologia wcale nie jest taka nowa, bo była dostępna już pod koniec XX wieku, jednak wciąż się rozwija i udoskonala. Akumulator litowo-jonowy jest nazywany baterią li-ion. Jego wykorzystanie zapoczątkowała firma Sony.

Akumulatory niklowo-kadmowe

Są to akumulatory, które powstały jeszcze przed litono-jonowymi. Miało to miejsce w latach 40 ubiegłego wieku. Ich działanie opiera się na reakcji chemicznej. Ten akumulator bezobsługowy ma wciąż znaczącą pozycję na rynku, mimo upływu lat. Najczęściej używa sie ich przy konstrukcji urządzeń medycznych, elektronarzędzi oraz maszynach wojskowych. Warto dodać, że używana w nich technologia jest jedną z najlepiej przebadanych.

Akumulatory niklowo-wodorkowe

Ta technologia stoi pośrodku poprzednich dwóch typów. Pochodzi ona z 1967 roku, kiedy to dopiero została wynaleziona i dalej rozwijana. Na początku takie akumulatory wykorzystywało się przy budowie satelit kosmicznych. Obecnie najczęściej używa się tej technologii w popularnych bateriach „paluszkach” – typu AA lub AAA. Wyparła ona poprzednią technologię, czyli niklowo-kadmową. 

Która technologia akumulatorów jest najlepsza?

Jak widać, każda formuła działania lepiej sprawdza się w innym typie przemysłu, mechanice lub produktach. Ciężko stwierdzić, czy którąś można określić mianem „najlepsze”. Są starsze, ale wydajniejsze w innym aspekcie, są nowsze, ale nie mogące zastąpić dawniejszych modeli. Akumulatory bezobsługowe i ich typy uzupełniają się i mają swoje określone działania. I w takiej kompozycji najlepiej funkcjonują.Jeśli wiec szukamy rozwiązania do naszego biznesu, przedsiębiorstwa lub produkcji, powinniśmy skonsultować się z profesjonalistą, który doradzi nam, co będzie najlepszą opcją dla nas – indywidualnie. Wtedy z pewnością technologia będzie wydajna i sprawdzona, a my zadowoleni z działania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *